Recenze: Ludmila Svozilová – Zemři, Kaine: Svatyně

08.09.2023

Od Ludmily Svozilové jsem měla tu čest číst už jednu knížku, její prvotinu. Od té doby již vydala další. Archenar na mě čeká v knihovně, ale do knihy Zemři, Kaine: Svatyně jsem se pustila hned. Nejen proto, že jsem byla zvědavá, jaká bude, ale i proto, že v nejbližších dnech vyjde pokračování.

O čem je kniha Zemři, Kaine: Svatyně

Matylda nastupuje po škole do nového zaměstnání. Zájem o její služby mají ve firmě Wersent, kde má fotit nové zboží i modelky a tvořit katalogy. Alex je jako šéf těžký pohodář, ale poněkud sukničkář. A to i přes to, že je ženatý. Matylda však stále více času tráví s jeho podivínským bratrem Sajnem. K jejímu překvapení pár měsíců po nástupu nefotí jen nové zboží. Sajn ji bere na divná místa, kde fotí mrtvé, zemřelé za zvláštních okolností. Po návratu po ní Sajn vyžaduje, aby se pohledem na fotky vžila do posledních minut mrtvých a pomohla mu odhalit vrahy. Má totiž zvláštní schopnost – dokáže číst myšlenky ostatních lidí.

Tahle kniha nás zavádí do zdánlivě normálního světa, kde však něco hnije v podsvětí. Čím dál víc se propadáme do příběhu, kde ožívá legenda o Kainovi. Matylda zjišťuje, že se ocitla v sítích podivné sekty, a to ještě dříve, než se vůbec narodila.

Můj názor:

Chvilku mi trvalo, než jsem se do knížky začetla. Příběh se sice četl dobře, ale napětí přicházelo hodně pozvolna. Autorka mapuje život Matyldy den po dni a jen občas přeskočí delší úsek. I kapitoly jsou označovány číslem dnů, od chvíle, kdy nastoupila do Wersentu. Matylda vypráví v ich-formě, přesto nám autorka perfektně vykreslí psychologický profil vedlejších postav, těch více i méně důležitých.

Co mě na knize neskutečně bavilo, byla variabilita postav. I když máme pocit, že už jednotlivé postavy známe, postupem času Matylda odhaluje pravdu, která se ale postupně ještě mění. Ve skutečnosti ani Matylda ani čtenář netuší, na čem jsou a čemu věřit.

Autorka nás nejprve uvádí do děje, který – zdá se – slibuje detektivní zápletku. Postupně však zjišťujeme, že se jedná o thriller s mysteriózními prvky, vystavěný na brilantně promyšlené konstrukci – legendě – která se stala základem pro moderní sektu. To, co vypadá jako výplod choré mysli se brzy ukáže jako doktrína, kterou se vymývají mozky mnoha lidí zapletených v případu. A že jich je. Kdo je vlastně obyčejný člověk a kdo všechno je zapleten do zrůdnosti kolem Kainova genu?

Tato kniha mě doslova pohltila. Po lehce váznoucím začátku jsem se nedokázala odtrhnout. I když se jednalo o poměrně hutné čtení, zhltla jsem knihu za pár dní a už teď se nemůžu dočkat, až vyjde pokračování.

A mimochodem – hlavní hrdinka je mi blízká i tím, že se zamilovala do spíše negativního hrdiny. Myslím, že kdybych byla na jejím místě, též mě zaujme Sajn.

Hodnocení: 87 %

Knihu Zemři, Kaine: Svatyně doporučím všem, kdo mají rádi mysteriózní thrillery a knihy točící se kolem konspiračních teorií nebo sektářství.

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Golden Dog, na jehož stránkách si ji můžete koupit i vy.