Recenze: Audiokniha Znamenitá mrtvola – Augustina Bazterrica

14.03.2023

Znamenitá mrtvola je kniha, která vzbuzuje pozornost už svou šokující obálkou, kterou si snadno spletete s balíčkem vakuovaného masa. Mě lákala už od vydání. Když jsem ale zjistila, že vyšla audiokniha u vydavatelství OneHotBook, neodolala jsem. Příběh mě doslova šokoval!

Název: Znamenitá mrtvola

Autor: Augustina Baztericca

Interpret: Jakub Gottwald

Délka: 5:55 h

O čem je audiokniha Znamenitá mrtvola

Marcos je zaměstnancem mrazíren. Jeho úkolem je řešit záležitosti s dodavateli masa a s jeho odběrateli. Také má na starost přijímání nových pracovníků. To všechno by bylo v pořádku. Kdyby se jednalo o normální svět. O normální maso. Kdyby se nejednalo o lidi.

Znamenitá mrtvola nám ukazuje, jaký by svět mohl být…

Po pandemii, v níž zvířata umírají na smrtící virus a předávají ho lidem, dojde k povraždění většiny zvířat na světě. Zvířecí maso už se nesmí jíst. A lidé si najdou náhradu. Začnou chovat jiné lidi, označované jako "kusy", které pak konzumují.

V Marcosově světě vše funguje úplně stejně, jako v tom našem. Jen místo zvířat nastupují lidé. Jsou chováni k porážce a konzumaci, k honům apod. Lidé mohou "kusy" chovat i doma. Lidské maso je prý lahůdka.

Marcos sám se pere se svým osudem. Nejen že se musí vyrovnat s tím, že najednou jedná o masu lidském, ale ještě se vyrovnává se ztrátou vymodleného synka. Manželka ho opustí a odjede se "srovnat" k matce. A Marcos dostane vlastní "kus" k chovu nebo prodeji. Nechá si darovanou ženu, nebo se jí zbaví?

Můj názor

Tahle audiokniha byla naprosto šokující. Detailní popisy vraždění lidí a porcování i konzumace jejich masa byla nechutná. Věřím, že někdo knihu/audioknihu odložil. Mně se však líbila, pokud se to o něčem takovém dá vůbec napsat. Interpret Jakub Gottwald dokázal knihu načíst se stejnou chladnokrevností, jakou měla vyjádřit. Přesto z ní bylo cítit, jak Marcos bojuje se svými vnitřními démony. Chápala jsem ho a fandila jsem mu. I když jsem tušila, jak to dopadne.

Chápala jsem, proč nenávidí svou práci, jednání s některými klienty, i vlastní sestru.

Audiokniha Znamenitá mrtvola mě šokovala od prvních slov. Co však bylo nejhorší, byla pravda, na kterou ukazovala. Jak lidé jednají a reaguji na vládní nařízení - jako slepé ovce. Dokonce tak, že jsou schopni jíst jiné lidi. Šokující je ale i to, co všechno se s "kusy" dělá, hlavně když si uvědomíte, že když se to děje zvířatům, bereme to jako samozřejmost a šokuje nás to až když si uvědomíme, že jde o lidi.

Tahle audiokniha je výborně namluvená a poslouchá se tak dobře, že pokud budete mít čas, poslechnete si ji na jeden zátah. I když v ní není žádná extra dramatická zápletka a spíše se jedná o monotónní vyprávění, nedokážete se od ní odtrhnout.

Kde audioknihu Znamenitá mrtvola koupíte

Audioknihu Znamenitá mrtvola koupíte na Audiolibrix, nebo přímo na stránkách vydavatelství OneHotBook, kterému moc děkuji za poskytnutí audioknihy k recenzi.

Hodnocení: 87 %