Recenze: Natalie Coxová - Chce to dva

21.04.2023

Představte si, že by někdo ukradl vaši identitu. Platil vaší kartou v obchodech, na józe a dělal dluhy v restauracích. Příjemné by to nebylo, že?

A přesně to se stalo hlavní hrdince knížky Chce to dva od Natalie Coxové, Clemency. Policie na její vkus moc aktivně případ neřeší, a tak vše vezme do svých rukou.

O čem je knížka Chce to dva

Hlavní hrdinka Clem je obyčejná mladá žena, která si myslela, že dělat vedoucí v luxusním obchůdku se sýry bude její vysněná kariéra. Jenže nic není, jak si vysnila. Práce je příliš jednotvárná, a navíc má Clem potíže s penězi. Splácí dluh rodičů a finance jí z účtu záhadně mizí. A tak si "půjčí" v pokladně obchodu, aniž by o tom řekla majiteli.

Clem to nemá jednoduché ani v osobním životě. Je už nějakou dobu sama a bývalý přítel je ocásek, který se tváří jako její kamarád. Navíc se před pár měsíci ujala štěněte, které se objevilo před jejím obchůdkem. Z roztomilé kuličky vyrostl obrovský bernardýn, s nímž není lehké pořízení.

Volné chvíle tráví Clem venčením psa, který má pořádně ujeté jméno - Karlík Bucket, a pak na bruslích. Jezdí sportovně derby. Sport, o němž jsem až dosud neměla vůbec ponětí, že existuje.

Když se provalí, že má v Londýně dvojnici, která jí ukradla doklady i kartu do banky, pustí se spolu se svou kamarádkou do pátrání a šarmantnímu detektivovi několikrát pořádně zavaří.

Můj názor:

Knížka Chce to dva se tváří jako romantická oddechovka, což v podstatě splňuje. Má lehce detektivní zápletku, ale nečekejte žádné velké napětí. Většinou jsou všechny záhady hned prozrazeny a hlavní hrdinka je sice o krok napřed než policie, ale také všechno hodně komplikuje.

Faktem je, že prvních cca 70 stránek jsem se hodně nudila a musela se držet, abych nepřeskakovala odstavce. Když byla Clem zatčena, začalo se konečně něco dít. Pak už byl příběh rychlejší a čtivější. Bavila mě zápletka i postupné vyšetřování. Nejvíc jsem si ale užívala situace s Karlíkem. Podle mě velký uslintaný pes byl na celém příběhu to nejlepší.

S čím jsem měla problém, byla samotná hrdinka. Lezla mi na nervy od samého začátku. Na jednu stranu nespolehlivá, flegmatická a chaotická. Nedokázala si pohlídat ani co má kdy platit a kolik má na účtu. Na druhou stranu se až moc aktivně pletla do vyšetřování a dělala mně naprosto nepochopitelná rozhodnutí.

Román Chce to dva je skutečně oddechovka, ale musíte se prokousat popisnými pasážemi, kde se nic neděje, autorka popisuje minulost hrdinky a hlavně - přežít tuhle praštěnou nesympatickou holku. Já být na místě detektiva, tak bych ji snad zavřela, dokud se případ nevyřeší, aby už se nemohla do ničeho plést. :) Ale to je čistě můj názor a mé dojmy. Věřím, že se najde spousta nadšených čtenářek, které si ztřeštěnost hlavní hrdinky užívaly na maximum.

Hodnocení: 75 %

Za knížku Chce to dva moc děkuji nakladatelství Cosmpolis a nakladatelskému domu Grada, které ji vydaly a poskytly mi jeden výtisk k recenzi.