Recenze: Veronika Fiedlerová - Pomiluj smrt

26.07.2023

Veronika Fiedlerová je pro mě autorka s obrovským talentem. Dokáže vyprávět temné příběhy tak, že se do nich úplně propadnete. Jelikož jsem měla chuť na něco hororového, kde není žádná romantika, a co mě pohltí od první stránky, sáhla jsem po její další knížce, tentokrát z edice Zrnka temnoty. Novinka z nakladatelství Golden dog Pomiluj smrt mé přání splnila dokonale.

O čem je kniha Pomiluj smrt

Luisa se vypravi do města, za svou sestřenicí, aby vydělala nějaké peníze na otcovu léčbu. Jenže se brzy ukáže, že mladá žena není švadlena, jak jí říkala. Vypadá to, že z Luisy udělá prostitutku. Luisa prchá z pochybného podniku, aby se vrátila zpět do hor, odkud pochází. Jenže jeden z jejich společníků jde za ní. Ukáže jí, že stejně jako ona má protézu. Jenže ta jeho není dřevěná, jako Luisina. Je to umělecké dílo. Nabídne jí nocleh s tím, že jí vyrobí stejnou. Luisa nemá na noc kam jít, a tak se mu vydá na milost. Netuší, že tím odstartuje smršť událostí, které budou zalité krví. Ve městě totiž řádí "řezník" vraždící a porcující prostitutky jako dobytek.

Můj názor:

Tak tohle byla, přátelé, úžasná jízda! Brzy po rozečtení jsem pochopila, že Luisa nebude jen tak obyčejné děvče z hor. Má svá tajemství a ta jsou hodně temná. Autorka střídá kapitoly, kde sledujeme Luisino počínaní ve městě, s kapitolami, kde se vrací v čase. Zjišťujeme tak, co se jí jako mladé dívce stalo a co ovlivnilo její současný život. Zároveň s napětím sledujeme lehce detektivní zápletku. I když se zdá případ "řezníka" od začátku vyřešen, nitky vedou k dalším lidem.

Autorka perfektně dokáže propracovat své postavy. I když se jedná o poměrně krátký příběh – edice Zrnka temnoty má maximálně 150 stran a tato útlá knížečka se vešla do 126 - dokážeme postavy dokonale poznat, pochopit a vcítit se do nich. Není jich sice mnoho, ale o to lépe si k nim rychle vytvoříte vztah.

Já jsem knížku Pomiluj smrt přečetla během jednoho odpoledne. Jsem z ní naprosto nadšená, ale zároveň je mi líto, že příběh nebyl delší. V prostředí špinavého města plného zhýralých postav pochybné pověsti se mi nesmírně líbilo. A v příběhu bylo vše, co jsem očekávala – temné tajemství, strašidelná atmosféra, vraždy, krev i psychologické rozbory postav, které mě bavily snad nejvíce. Spíše než jako horor, bych označila Pomiluj smrt jako detektivní příběh s hororovým nádechem a psychologicky laděnou zápletkou, což mi přijde jako naprosto geniální spojení.

Pomiluj smrt byla má první knížka z edice Zrnka temnoty, ale už teď vím, že si pořídím další. Nakladatelství Golden dog navíc umožňuje knihy z této edice předplatit, což je naprosto skvělý nápad a uvažuji, že tímto nakladatele podpořím. Pokud tak učiníte i vy, rozhodně budete spokojeni.

Hodnocení: 98 %

Za knížku Pomiluj smrt moc děkuji nakladatelství Golden dog, které mi ji poskytlo k recenzi. Na jejich stránkách si ji můžete rovnou zakoupit.

Doporučuji i letní slevy, kde se dají některé jejich knížky pořídit až o polovinu levněji!