Recenze: Vzpurná princezna

02.04.2023

Jaký může být život skutečné anglické princezny? Má dostatek volnosti, nebo se musí podřizovat královskému majestátu? Princezna Louisa jako dcera královny Viktorie to nemá vůbec jednoduché. Matka jí víc zakazuje, než dovolí, a tak může spíš toužit než si užívat života. Jenže Louisa je vzpurná princezna

O čem je kniha Vzpurná princezna

Hlavní hrdinkou je anglická princezna Louisa, dcera královny Viktorie. Setkáváme se s ní ve druhé polovině 19. století, jako s dospělou ženou, která nemá právo na svobodnou vůli a svá přání. Královna Viktorie je po smrti manžela velmi zatvrzelá, uzavřená ve smutku a všechny nutí ke tvrdé disciplíně, jakou dodržuje ona sama. Smuteční šaty, pobyt ve vymrzlém zámku, většinu dní trávit prací. Dokonce ani Louisina provdaná sestra nemá právo na svůj život a musí královně sloužit.

Louisa miluje umění. Maluje a věnuje se sochařství. Dojde však do bodu, kdy už ji soukromé lekce nemohou víc dát a zatouží nastoupit na Královskou akademii. Jenže s tím musí souhlasit královna. A navíc - jeden z pedagogů má k Louise velmi blízko (a ona k němu). Je vůbec možné, aby se rozvinul vztah mezi princeznou a sochařem?

Můj názor:

Vzpurná princezna není žádná přesazená romantika, byť by to tak mohlo z obálky vyznít. Mimochodem obálka je to překrásná. Podle mě jde o velmi zdařilý životopisný román. Louisa je vylíčena jako sympatická dívka, která až s překvapivou trpělivostí čelí matčiným požadavkům. Touží splnit si sochařský sen a nehodlá se jen tak vzdát. Jde na to však takticky. Matku dobře zná.

Musím napsat, že jsem Louise strašně fandila. Narozdíl od královny Viktorie, která mi tu přišla protivná, nesnesitelná, samolibá, diktátorská… Prostě bestie, co přišla o své štěstí, tak ho nedopřeje nikomu.

Kniha se četla opravdu krásně. Na začátku každé kapitoly byla vždy vsuvka o tom, co (o) Louise napsala královna, nebo citace z dopisů, novin apod. Samotný příběh byl sice pomalejší, ale čtivosti to neubralo. Naopak.

Nejvíce mě fascinovalo číst o prostředí umělecké školy a celkově umělecké práci. Autorka si opravdu pohrála s popisy práce, atmosféry umělecké školy atd. Jelikož to sama dobře znám, byl to takový můj návrat do studentských let. O to víc mě čtení bavilo.

Knihu Vzpurná princezna můžete koupit na stránkách nakladatelství Alpress, od kterého jsem ji dostala jako recenzní výtisk. Moc za něj děkuji.

Hodnocení: 83 %