Co čte spisovatelka: Démoni minulosti uzavírají úspěšnou tetralogii Martiny Novotné

14.02.2022

Démoni minulosti je již čtvrtý a zatím i poslední díl ze série moravských případů Jakuba de la Vega a Viléma z Cornštejna, jejichž autorkou je Martina Novotná. Tentokrát je unesena Vilémova žena, paní Eliška. Jakub se vydává pátrat a dostane se až na sousední hornické panství, kde údajně řádí po lese hejkal a brutálně vraždí. Vypadalo to, na napínavý příběh...

A napínavý skutečně i byl. Na knihách Martiny Novotné oceňuji, že i když je příběh vždy dokonale zamotaný, dokážu se v něm vyznat a přemýšlím spolu s Jakubem, kdo je pachatel a kde by mohla být paní Eliška.

Postava Jakuba de la Vega je má oblíbená. Je to takový můj další "Oldřich z Chlumu" - inteligentní, chrabrý, odvážný... jen škoda, že nebude více dílů. Ale třeba se časem dočkáme. Tentokrát však i Jakub ztrácí nervy a přestává se ovládat. Poddaní to odnáší více, než obvykle, ne vždy je jeho jednání spravedlivé. Také se stane, že v pátrání šlápne vedle a je potřeba chybu napravit. Je fajn, že z něj autorka nedělá superhrdinu, ale ukazuje, že je chybující člověk z masa a kostí.

Také pan Vilém si prochází jistým vývojem, i když ne tak výrazným, jako v předchozích dílech. Jeho role je ale i tak velmi důležitá.

Překvapí i Jakubův sluha Ondra, který dostane k vyřešení vlastní případ. Zhostí se ho s vervou, ovšem osud mu klade překážky pod nohy. A velitel Zdeněk? Tak ten provádí jeden průšvih za druhým. Jak to s ním dopadne?

I tento díl jsem si maximálně užila a nemohla se od knížky odtrhnout. Neobjevila jsem jediné hluché místo, nic, co by bylo uměle natahováno. Postavy mi přirostly k srdci zase o něco víc a o to víc mi budou chybět. V některých situacích mi sice připadalo jednání hrdinů naivní nebo přehnané, ale to naprosto vyvážil dramatický závěr a dořešení problémů pana Jakuba, které mě dojalo téměř k slzám.

Martina Novotná je díl od dílu lepší. Nejen, že jsou její zápletky složitější a propracovanější, ale celkově styl psaní se z lehce nejistého proměnil na naprosto profesionální. Roste z ní velká konkurence panu Bauerovi a Vondruškovi a některými úvahami je už teď směle předčí.

A pokud vám přijde líto, že jsem toho příliš neprozradila o ději samotném, věřte, že jsem nechtěla zbytečně vyzradit, co se v knize událo a co by třeba i napovědělo děj předchozích tří dílů. Pokud vás Démoni minulosti zaujali, určitě doporučím začít prvním dílem, který se jmenuje Ďábel z Frejštejna. Ostatně, právě na Frejštejně všechno začíná i končí.

Všechny čtyři díly vydalo nakladatelství Knihy s úsměvem

Ze stránek nakladatelství jsem si vypůjčila i fotografie pro tento článek.