Co čte spisovatelka: Knihy přečtené za měsíc únor

05.03.2022

Když jsem byla malá a chodila jsem do knihovny, svěřila jsem se jednou paní knihovnici, že píšu příběh a chci být spisovatelka. Víte, co mi poradila? Že abych mohla psát, musím nejprve hodně číst. Není to klišé. Je to pravda. Neznamená to, že musím přečíst vše, co vyjde. Ale spisovatelé zkrátka čtou tak trochu jinak. Všímají si, jak jiní autoři vykreslují postavy, jak popisují okolí, budovy, místnosti, jak postupně dávkují jednotlivé informace, jestli děj plyne pomalu, svižně, nebo zbytečně rychle atd. Není to o tom, abychom my spisovatelé četli knihy svých kolegů a pak je kopírovali. Vůbec ne. Je to o tom, že čtením se učíme. Odhalujeme nové metody, možnosti, zjišťujeme, jak správně vykreslit zápletky atd.

Já jsem v únoru přečetla šest knížek a jednu dětskou, kterou jsem nestihla vyfotit, protože ji měly děti půjčenou z knihovny. Ostatních šest vám nyní představím, protože jsem měla neuvěřitelně šťastnou ruku. Všechny byly skvělé a strhující. Kdybych měla vybrat tu NEJ, byla by to asi Třetí zahrada - pro mě největší překvapení. Ale ostatní jí směle šlapou na paty.

Kořist

Kořist je thrillerový počin Darcy Coates, která se na české literární scéně uvedla svými hororovými příběhy starých domů. Jednalo se o čistou a velmi zdařilou duchařinu, proto jsem se na Kořist hodně těšila. I když se uvádí, že i toto je horor, mám stejně jako většina čtenářů opačný názor. Vynikající thriller - to ano. Horor však ne. Přesto jsem nebyla zklamaná. Příběh mladých lidí, kteří se vydají do divočiny v horách, aby nalezli ztracenou kamarádku, po níž policie odmítla pátrat, mě bavila od začátku až do konce. Děj byl dynamický, napínavý a autorka kapitoly usekla vždy ve správném okamžiku, aby mě to nutilo číst stále dál.

Hodnocení: 4/5

Tři kroky od pekla

Tři kroky od pekla jsem na tomto blogu již recenzovala. Jedná se o novou detektivku z pera české spisovatelky Veroniky Černucké, kde opět vystupuje postava vyšetřovatelky Tary. Tara se vydává do malého městečka, kde se zná každý s každým, ale přesto má snad každá rodina své temné tajemství. Kdo stojí za ztracenými malými chlapci, na to Tara samozřejmě přijde. Na rozdíl ode mě. Autorka příběh dokonale zamotala a vraha perfektně skryla. Musím doslova zatleskat za zdařilou knihu.

Hodnocení: 5/5

Démoni minulosti

Také Démoni minulosti, historická detektivka z Moravy od Martiny Novotné, si ode mě vysloužila samostatnou recenzi. Jedná se čtvrtý a poslední díl řady s panem Vilémem a jeho přítelem Jakubem de la Vega. Opět jsem si čtení perfektně užila a přiznávám, že jsem měla na celou věc po celou dobu úplně jiný názor. Nemohu prozradit jaký, ale faktem je, že v pachateli jsem se opravdu sekla.

Hodnocení: 4/5

Třetí zahrada

Třetí zahrada od začínající české autorky s cizojazyčným pseudonymem Sarah Parsley pro mě bylo rozhodně překvapení měsíce. Očekávala jsem oddechovou četbu, romantickou zápletku a sladkobolný konec. Dostala jsem ale mnohem víc. Hlavní hrdinka byla fascinující. Občas na pár facek, ale o dost méně než její podařený manžílek. Nenechala se však zničit osudem a šla si za štěstím. Začala dělat to, co ji baví, stala se úspěšnou podnikatelkou a svou emancipací předběhla dobu. Já si hrdinku naprosto zamilovala a bez dechu jsem hltala její životní příběh. Když navíc přičtu skvěle napsané decentní erotické scény, příběh, ve kterém nebyla žádná hluchá místa a neustále se v něm něco dělo a navíc konec, o kterém jsem sice doufala, že nastane, ale nakonec byl stejně překvapením... Tohle je nádherný román, který byste si měli přečíst, pokud vás baví historické romány, ale nechcete žádné plytké vyprávění a hrdinku uvzdychanou Nanynku. Tohle je čirá radost a krása. Moc se těším, až vyjde další román od této autorky.

Hodnocení: 5/5 a ještě pár hvězdiček navíc :)

Nesejdeš z cesty

Dagmar Digma Čechová vydává u nakladatelství Moba jeden román za druhým. Dlouho jsem odolávala, ale skvělé recenze, které čtu snad všude, kde na knihy této autorky narazím, mě přesvědčily. Pořídila jsem si hned všechny její knihy - jako e-knihy, ale do které se pustit jako první? Vyhrála to u mě kniha Nesejdeš z cesty, což je psychologický román o ženě, které předpoví osud kartářka. A ač tato žena na podobné nesmysly nevěří, šokovaně sleduje, jak se události odehrávají přesně podle předpovědi. Tento román je o tom, jak taková zdánlivě nevinná věštba dokáže zamávat s lidskou psychikou a měnit životy. Jaké to je žít, když víte, kolik času vám zbývá? Jak ovlivňovat výchovu dětí, když předem víte, co z nich vyroste? Dagmar si s hlavní hrdinkou dokonale pohrála. Fascinovaně jsem četla její vyprávění a bála se, co bude dál. Jak tohle všechno vůbec může dopadnout?

Hodnocení: 4/5

Nepečené dezerty Kateřiny A.

Další příjemné překvapení mi připravila Andrea Čekanová, nová česká spisovatelka vydávající u nakladatelství Moba. Její Nepečené dezerty Kateřiny A. jsou velmi zdařilým thrillerem z českého prostředí - dokonce z Blatnic, což je obec vedle města, kde jsem jako malá vyrůstala. Měla jsem leta kolegyni takřka za humny a netušila jsem o tom. Andrea sepsala příběh týrané manželky, která vychovala dvě děti a manželovi musela splnit všechna jeho přání - i ta neetická, nechutná, brutální... Jenže pak došla do bodu, kdy už to dál odmítala snášet. Nechtěla být jeho loutkou, obětí a pozlátkem jeho obchodních schůzek. A tak začala psát své Nepečené dezerty, ve kterých převyprávěla vše, co se jí v životě s tyranem dělo.

Nepečené dezerty Kateřiny A. však nejsou jen vyprávěním týrané ženy. Jedná se o výborně a svižně napsaný thriller, protože jedna z postav se postupně ukáže v ještě horším světle, než se mohlo z počátku zdát. Závěr je sice podle mě na naše poměry trochu "přestřelený", ale chápu, proč tak autorka postupovala. Rozhodně se těším, až jí vyjde další kniha a doufám, že to bude brzy.

Hodnocení: 5/5

Četli jste některou z těchto knih? Jak se líbily vám?

Vaše Sabina alias Anna Beatrix