Co čte spisovatelka: Voják Martin odhaluje prokletí hradu Mydlovar

24.03.2022

Martina Novotná se do povědomí čtenářů zapsala svou historickou detektivní sérií z Moravy. Nyní přichází s novým románem, v němž představí chytrého a odvážného vojáka Martina, který nesnáší bezpráví páchané na nevinných lidech. Pro tuto svou "slabost" se dostane do pořádných problémů a odčinit vše může jedině tím, že najde pachatele brutálních zločinů na Mydlovaru.

O tom, že autorka píše čtivě a její zápletky jsou napínavé, jsem už věděla z jejích předchozích knih. Prokletí hradu Mydlovar však předčilo veškerá má očekávání. Voják Martin mi byl velmi sympatický, nejen svou čestností a prořízlou pusou, která ho přiváděla do průšvihů, ale i tím, že to byl zkrátka obyčejný člověk. Měl svou lásku, o které nás autorka spravila, ale neunavovala romantickými popisy. Zároveň nebyl nijak nafoukaný a o tom, že vypátrá, co se stalo nejoblíbenějšímu psu jeho pána a následně i některým lidem z Mydlovaru, hodně pochyboval. Nenechal se však zastrašit a postupoval krok po kroku v odkrývání záhady. Tedy žádný superhrdina, ale obyčejný člověk uvědomující si své nedostatky a zatím netušící, že jeho schopnosti jsou větší, než si myslí.

Detektivní zápletka byla vymyšlena velmi dobře. Pachatele jsem sice odhalila, ale až téměř před koncem, spolu s Martinem. Do té doby jsem jen tušila, kde pátrá správně a kde sešel z cesty. Líbí se mi, jak autorka pracuje s falešnými vodítky a přesvědčuje čtenáře o podezřelých.

Martin je sice zbrklý a s vyšetřováním nemá dosud velké zkušenosti, pere se však se svým úkolem velmi houževnatě. Autorka vsadila na úzkou skupinu lidí, mezi kterými by se mohl skrývat pachatel a jen malinko rozšířila pole pátrání - z Mydlovaru na pár menších sídel v okolí. Jejich majitelé však byli s pánem z Mydlovaru úzce spojeni - buď přátelstvím, nebo příbuzenskými svazky. Takové detektivní příběhy mě vždy hodně baví, protože umožňují přemýšlet nad zločiny i čtenářům a více je vtáhnout do děje.

Martin mi byl sympatický nejen svým chováním a tím, co všechno se mu stalo, ale i vzhledem. Kdo by si rád u čtení nepředstavil pěkného muže, navíc ještě odvážného a chytrého. Martin se svými dlouhými tmavými vlasy dokonale rezonoval s mou představou dokonalého muže, o to raději jsem si ho při čtení představovala, jak odhaluje zločiny a blíží se k vyřešení záhady.

I když moravskými případy autorka nasadila laťku hodně vysoko, dokázala ji se svou novou postavou a celým příběhem daleko překonat. Na knize je hodně znát, že má již se psaním zkušenost a je tzv. "vypsaná". Příběh se čte jedním dechem, dobře odsýpá a nejsou v něm žádná hluchá místa. Musím napsat, že mi bylo líto, když jsem knihu dočetla. S Martinem se mi těžko loučí a proto věřím, že se příběh bude čtenářům líbit a brzy se dočkáme pokračování.

Knihu Prokletí hradu Mydlovar můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Fortuna Libri, které ji vydalo.