Druhé Vánoce bez táty

21.12.2022

Pavla stála u balkonových dveří a pozorovala vločky, jak se tiše snáší k zemi a víří kolem světla pouliční lampy. Kluci spinkali ve svých postýlkách a oddechovali, až jim Pavla ten klidný spánek záviděla. Doufala, že jim to vydrží. Poslední dny pořád řeší, jak to bude na Štědrý den. Už podruhé budou sami. Podruhé bez táty, jen s mámou. Vloni to sice zvládli, ale dobře věděla, jak moc to pro ně bylo těžké. Stále řešili, jak to udělat, aby mohl být táta s nimi. Obzvlášť když věděli, že i on bude na Štědrý večer sám. Sice měl v tu dobu nějakou partnerku, ale nejspíš to nebyla tak žhavá láska, aby s ní chtěl trávit i Štědrý večer. Navíc ona byla zvyklá trávit ho se svou rodinou a na to se zřejmě Zbyněk ještě necítil. Pavla dokonce přemýšlela, že by ho pozvala na večeři a rozbalování dárků. Jenže jí to přišlo hloupé kvůli Honzovi. Ten jí sice účast na Štědrém večeru u nich odmítl, že by musel přijet i s holkama a nechat tak samotné své rodiče, ale i tak to Pavle přišlo nevhodné. I když... Jo, chvíli přemýšlela, že by to byla taková malá pomsta za Honzovo odmítnutí. Nakonec to ale nerealizovala.

Pavla si povzdechla a vypnula světelný řetěz ze sněhových vloček a hvězdiček, který visel klukům v pokojíčku na okně. V kuchyni si nalila svařené víno z láhve, dolila ho vodou a postavila sklenici do mikrovlnky, aby si ho ohřála. Vypnula televizi, kde se z dětského programu po osmé stal program kulturní. Sice tam probíhal krásný adventní koncert, ale ona neměla vůbec náladu na to, aby poslouchala koledy. Nejraději by Vánoce zrušila. A přitom... Kdy se to stalo, že je začala nesnášet!?

Jako dítě je milovala. Ne pro dárky, kterých vždy dostávala hromady. Ale pro tu kouzelnou atmosféru a rodinná setkání. Zbožňovala, když se vždycky sešla celá rodina u babičky a seděli tam všichni pospolu. Babička s dědou bydleli ve velkém domě a v přízemí bývala ještě stařičká prababička. Zemřela v úctyhodných 106 letech a Pavla měla pocit, že s ní skončila jedna dlouhá éra. Kromě Pavly s maminkou vždy přišel i strýc s tetou a bratrancem. Pavla s ním vyrůstala, jako s vlastním bratrem, takže ani nikdy neměla pocit, že je jedináček.

Postupně odešla na věčnost prababička, děda i strýc. Ten se rozvedl a poslední roky života strávil v domě s rodiči. Teď už zůstala babička sama. Pavlina matka se časem vdala a měla další dítě. Její sestra byla o devatenáct let mladší, ale teď už byla také dospělá. Celá rodina se postupně rozpadla. Možná i proto Pavla sama toužila po velké rodině. Po minimálně dvou dětech. Netušila však, že půjde postupně i u ní všechno do kopru a zůstane na kluky sama. A že to bylo sakra těžké.

Mikrovlnka cinkla a vytrhla ji ze zamyšlení. Zítra musí s klukama zajít na náměstí na adventní trhy. Slíbila jim to. Aby konečně nasáli vánoční atmosféru, povozili se na kolotoči a ochutnali vánoční punč. Pak společně nastrojí stromeček, který už dnes Pavla vytáhla z krabice. Poprvé za svůj život bude mít umělý. V posledních letech měl stromeček na starosti Zbyněk. Vždycky přitáhl sosnu, která se jim sotva vešla do obýváku. Složitě se snažil narvat kmen do stojánku a nadával Pavle, že stromek blbě drží, hýbe s ním, že tak velký strom koupil kvůli ní - takže za to vlastně může ona a kdesi cosi.

Poslední Vánoce Zbyňkova nešikovnost vygradovala, když strom dotáhl do obývacího pokoje a po hodině trápení s nebývale silným kmenem přinesl motorovou pilu a kmen s ní ořezal. Přímo uprostřed obývacího pokoje. Hobliny pak Pavla uklízela ještě na Silvestra. A jelikož stál stromeček u knihovny, ke které se přes něj nedostala, na Tři krále při odstrojení stromku zjistila, že má všechny knížky pod nánosem hoblin a dřevěného prachu.

Upila horké kořeněné víno a mrkla na mobil. Honza zatím nenapsal. Věděla, že má dnes vánoční večírek z práce a druhý den bude chystat Vánoce svým dcerkám a nejspíš i rodičům, s nimiž žije v jednom domě. Přesto jí to přišlo líto. Doufala, že když nereagoval na její návrh společně stráveného Štědrého dne, stejně jako vloni, budou spolu alespoň den před. Nechtěla, aby nechal holčičky rodičům. To vůbec ne. Doufala, že se sejdou všichni na náměstí a užijí si budějovický advent všichni dohromady ale Honza to smetl ze stolu s tím, že na podobné courání nemá čas a ani ho to nebaví. Stejně by si nemohl dát ani grog, protože by řídil zpátky.

Pavla si znovu povzdechla a smutně mrskla telefonem na parapet vedle postele, dopila sklenici a zhasla. Doufala, že se jí podaří usnout co nejdříve, aby mohla ráno vstát dřív a nachystat klukům předvánoční snídani.


Chcete vědět, jak budou Vánoce u Pavly poktračovat a zda se nakonec dočká vysněného Štědrého dne s Honzou? 

Pak si nenechte ujít pokračování, které bude již zítra. :)


Tyto kapitoly budou součástí volného pokračování - druhého dílu knihy Seznamka

A pokud ještě Pavlu a její příběh neznáte, přečtěte si knihu Seznamka, kde se dozvíte, jak to všechno začalo. 


Zdroj obrázku: www.pixabay.com