Emma Riedová - Suďte spravedlivě - Případy mistra Petra

07.08.2022

Historické detektivky patří mezi mé oblíbené čtení. Je mi jedno, zda se odehrávají v cizích zemích, ale faktem je, že ty z Čech a Moravy mě baví o něco víc. Před pár měsíci vyšla novinka české autorce Emmě Riedové - Suďte spravedlivě, která nás zavádí do staré Prahy. Mordů a zločinů je tak dost a dost a tam má mistr Petr co vyšetřovat.

                                                                                                  +++

I Emmu Riedovou sleduji na Facebooku. To už je asi taková moje autorská úchylka. :) Moc ráda jsem ve spojení s kolegy spisovateli a čtu jejich díla. Svým způsobem je to taková vzájemná podpora. Od Emmy už jsem ale "držela v ruce" i její předchozí dvě knihy, ještě dříve, než jsme se na Facebooku propojily. Dost mě mrzí, že její předchozí knihy mám jen jako elektronické, ale až bude možnost, doplním si knihovnu. Suďte spravedlivě mě totiž přesvědčilo, že tato autorka nám toho ještě hodně ukáže.

                                                                                                  +++

Jak už napovídá podtit knihy, případy ve staré Praze vyšetřuje mistr Petr. Je to stařičký notář pražského města a nemocné klouby mu čím dál více komplikují psaní listin. Hledá proto pomocníka, kterému by svou práci mohl svěřit. Musí být inteligentní, perfektně číst a psát a ještě by mohl mít něco... něco navíc. To všechno mistr Petr objeví u Žida Jakuba. Muže studovaného v daleké cizině, který se odmítl na přání otce živit stejně jako on pouhou lichvou a chce dokázat, že se o sebe umí postarat. Když mu mistr Petr nabídne práci pomocného písaře, vidí v tom ruku podanou shůry.

Kniha Suďte spravedlivě je rozdělena na čtyři části. V úvodní kapitole zjišťujeme, jak mistr Petr Jakuba objevil a jak mu nabídl práci. Další tři pak jsou jednotlivé případy. Dva vyšetřuje mistr Petr a Jakub mu při nich vydatně pomáhá. Prostřední příběh pak řeší Jakub sám, protože se dostane na cestách za splněním úkolů od mistra Petra do svízelné situace. V zájezdním hostinci, kde přespává, se stane brutální vražda. Obviněn je jeden z mužů, ale Jakub je přesvědčen o jeho nevině. Začne se proto pídit po pravdě. Že je na správné cestě se ukáže i tak, že mu samotnému začne hrozit nebezpečí.

                                                                                                   +++

Emma Riedová je nesmírně talentovaná spisovatelka. Nepředkládá čtenářům jen detektivní zápletku v historických kulisách. Na textu je znát, že se historii věnuje do hloubky a že skutečně dokáže pochopit chování a myšlení tehdejších lidí, ať už těch chudých, nebo měšťanů.

V textu využívá historicky správné výrazy pro různé pomůcky, ale také cituje latinské věty. To se v podobných knihách moc často neděje. Svým způsobem mi uvažování a jednání, stejně jako slovní projev mistra Petra připomínal slavné dílo Umberta Eca Jméno růže. Vím, že je to odvážné přirovnání, ale věřím, že Emma by se dokázala popasovat i s takto náročným dílem. Její kniha to dokazuje.

Jak se mi kniha Suďte spravedlivě četla? První kapitola mě trochu zaskočila. Lekla jsem se, zda to nebudou jen samé přepisy jednání od soudu. Ale naštěstí to byla jen nezbytnost k tomu, abychom pochopili, proč si Petr vybral právě chytrého a trochu až lstivého Jakuba. Další kapitoly už se četly samy a neslo se od nich odtrhnout.

Celý příběh je napsán velmi čtivé, příběhy jsou napínavé a ač jsem se bála, že mi nebude sedět více případů - příběhů v jedné knize (protože to zavánělo povídkami a ty já moc nemusím), byla jsem nadšená. Pátrala jsem a lámala si hlavu nad případy spolu s hlavními hrdiny. Pro zajímavost - vyřešila jsem jen jeden. Postava Jakuba mi doslova přirostla k srdci a už teď se mi po obou mužích stýská. Doufám, že autorka brzy dopíše a vydá pokračování, protože tohle za přečtení opravdu stojí.

Hodnocení: 5/5

Knížku Suďte spravedlivě jsem kupovala i s věnováním přímo od autorky, ale vy ji můžete zakoupit třeba zde. Vydalo ji nakladatelství Brána.