Jak vypadá v dnešní době hrad Buben?

13.05.2021

Četli jste v mých knihách o hradu Bubnu, na kterém žila hrdinka mé prvotiny Gutta z Bubnu a posléze se tam točil i děj knihy Žena tří mužů, jeho hlavní hrdinkou byla Guttina dcera Jitka? A co teprve román Tajemství hradních zdí, který se odehrává v minulosti i v současnosti zároveň? Jak vypadá místo, kde prožívala lásku i dobrodružství Natálie se svými přáteli? 

Já jsem se zase po nějaké době byla o víkendu na Bubnu podívat a tak jsem pro vás nafotila nejčerstvější fotky. Pokud vás tedy toto úchvatné a trochu i magické místo zajímá, zvu vás na virtuální povídku se mnou. :)

Vstupní brána do areálu dnešní zříceniny hradu Buben, který chátrá již řadu století. Kameny vypadají majestátně, ale jinak je příběh Bubnu poměrně smutný. Možná vám ho tady někdy zveřejním se všm všudy - se známou i méně známou historií a skutečnými postavami, které na Bubnu žily. 

Současná přístupná cesta na Buben, která dříve neexistovala, nebo možná ano, ale spíše pro poddané a obyvatele podhradí. Hlavní cesta, kterou se majitelé i hosté dostávali do hradu byla přes padací most, po kterém už dnes není ani památky. Navíc ráz krajiny se za ta staletí také hodně změnil, takže nás dnes představa padacího mostu přes tak velkou průrvu spíše vyděsí. Ve skutečnosti to nemohlo být tak strašlivé. 

Pár pohledů ze současné přístupové cesty vzůru ke známému hradnímu oknu.

A tady už pohled z místa, kde dříve stál hradní palác a zřejmě tady byly i komnaty šlechty. V mých románech byla v tomto místě Guttina komnata. 

Pohled z hradního nádvoří na bývalý palác. V mých románech se těmito dveřmi vstupovalo ho chodby, která vedla do hodovní síně. Ve skutečnosti tam nejspíš žádná chodba nebyla a vstupovalo se do síně přímo. 

Ještě pár pohledů na hradní zdi...

A má maličkost v místě, kde bývala strážní věž. Pamatujete si na část, kdy šla Gutta za Petrem do věže a co se v této místnosti dělo? :)

Tady odsud je opravdu překrásný pohled na celé údolí kolem řeky Mže, i když je pravda, že dnes jsou okolní stromy tak vysoké, že toho moc vidět pod hradem není. Dříve tam sice také býval les, ale jistě ne tak blízko. To by toho moc neviděli ani ze strážní věže a útočníci by se snadno při útoku na hrad mohli ukrýt mezi stromy. Což se sice dělo, ale ne tak blizoučko hradu. 

Pokud by vás zajímalo více o knihách, podívejte se na ně jednotlivě - zde