Kláštěry Český Krumlov - výstava Jindry Čapka a Interaktivní expozice

21.04.2022

Byla to obyčejná neděle, jako každá jiná. Děti si hrály v pokoji, já jsem vařila a čekala, až se ozve instalatér a dodělá mi kuchyni. Jenže se ukázalo, že tito řemeslníci jsou doslova na roztrhání a na mě ještě nepřišla řada. Co tedy s nedělním odpolednem?

Výstava Svět fantazie Jindry Čapka

Rozhodla jsem se rychle. Variant jsem měla několik, ale nakonec vyhrál opět můj milovaný Český Krumlov a jeho Kláštery. V květnu tam bude končit zajímavá výstava obrazů a ilustrací Jindry Čapka, kterého určitě znáte, i když si teď možná nevybavujete, co tvoří. Jistě ale z dětství pamatujete Kubulu a Kubu Kubikulu. Ilustrace dělal právě pan Čapek. Známé je také album pro Čechomor s postavami morových doktorů.

Výstava je spíše pro větší děti, ale i ty mé, pět a šest let, si našly to své. Obrázky, pravda, prohlédly rychle, ale v odpočinkové místnosti si pak vybarvily masopustní masky - trochu opožděně, nakreslily strašidlo do soutěže a prohlížely knížky ilustrované panem Čapkem.

Jeho ilustrace jsou nádherné. Troufám si říci, že jedny z nejkrásnějších, které z knížek znám. A také se mi řada ilustrací vybavila z knížek, které mám doma, nebo jsem měla jako dítě.

Interiéry kláštera navíc poskytují honosné prostředí, v němž se Čapkova tvorba skvěle vyjímá.

Interaktivní výstava

Druhou výstavou, kterou jsme absolvovali a kterou rozhodně doporučím dospělým i dětem, je stálá interaktivní expozice v levém křídle Klášterů. Zde je připravena řada komnat, od klášterní cely, přes šlechtický pokoj až po apatyku. Můžete si tu zkoušet dobové kostýmy, proměnit se ve šlechtu, mnichy nebo jeptišky, poznat různé bylinky a vytvořit si voňavý škapulíř nebo sůl do koupele.

Zajímavá je i místnost věnována knihtisku, nebo alchymistická dílna, kde si lze namíchat lektvar. Jelikož však v této dílně nebyl nikdo, kdo by podal instrukce a děti se navíc v přítmí sklepa bály, lektvary jsme oželeli.

Výstavu si děti opravdu užily a rozhodně jsme tam nejeli naposledy. Pokud tam vyrazíte, počítejte minimálně hodinu a půl na každou ze zmíněných expozic.

Závěr výletu v kavárně

Na závěr výletu jsme opět zavítali do kavárny v krumlovském kině, kde si mohu v klidu vypít kávu a vychutnat dortík, zatímco děti si hrají v dětském koutku. Kinokavárnu najdete již mimo centrum, na Špičáku. Staví tam ale autobus a pokud parkujete v pivovarské zahradě, máte to kousek do této kavárny, do města, do Klášterů i na zámek.


Vaše Sabina alias Anna Beatrix Bártová