Knihy mých přátel a kolegů – Proč tak ráda čtu Šárku Rosovou Váňovou

06.02.2022

Čas je proti mně, a proto už více jak půl roku syslím v knihovně a po krabicích knihy, jež mi s velkou důvěrou, které si neskutečně vážím, zaslaly některé mé kolegyně spisovatelky. Teprve dnes jsem se dostala k tomu, abych je hezky nafotila a přidala do svého e-shopu. A abych umožnila i vám, mým čtenářům, objevit nové autorky, které rozhodně stojí za čas trávený u knihy. V tomto článku se zaměřím na první z nich - Šárku Rosovou Váňovou a trochu vám přiblížím její tvorbu.

Kdo je Šárka?

Šárku Rosovou Váňovou jsem zaznamenala již před několika lety, kdy jí vyšla v papírové podobě kniha Moje dětství na draka. Jedná se o beletrizovaný životopis, které si čas od času přečtu, ale - po pravdě - příliš je nevyhledávám. Přesto jsem byla na tuto zajímavě graficky zpracovanou publikaci zvědavá, a tak jsem se do ní pustila.

Šárčina knížka mě okouzlila od prvních písmenek a já věděla, že i když není pro každého, moc ráda jí pomůžu více do podvědomí čtenářů. Tehdy jsem ještě psala blog Knižní kavárna, a tak bylo jasné, že musím napsat recenzi. Současně jsem zatoužila tuto zajímavou ženu, moderátorku, koučku správné řeči a spisovatelku poznat blíže. Sepsaly jsme společný rozhovor a začaly se navzájem sledovat na Facebooku. Dnes už nás spojuje - troufám si říci - virtuální přátelství, kdy netrpělivě sledujeme jedna druhou a naši tvorbu.

V loňském roce se naše cesty ještě více propojily, když jsem dostala nabídku na audioknihu Gutta z Bubnu. Šárka se svým sametově hlubokým hlasem byla první, kdo mě napadl, že by měl mou knihu jako audio verzi načíst. A tak na ní momentálně pilně pracuje.


Šárka Rosová Váňová a její knihy

Šárka má v současné době na kontě již několik knih. První, která vyšla ještě jako e-kniha a teprve nedávno spatřila svět i ve své papírové podobě, byly krátké povídky - blogy - Přiměřeně laskavé příběhy. Poté již následovala ona krásná dráždivě červená kniha Moje dětství na draka, která nám představuje Šárčino dětství, ovlivněné režimem, a také plno zajímavých a dojemných okamžiků z rodinné historie. Ale nebojte, nebudete jen smutnit. S touto knihou se i zasmějete, protože Šárka píše neskutečně lidsky, a do života přece patří i smích.

Moje puberta na draka je pokračování úspěšné červené knížky, které pro změnu dostalo barvu modrou. Ilustrace jsou v této knize ještě hezčí, než v první a opět zde najdeme i řadu fotografií z autorčina rodinného archivu. Mně se druhý díl líbil snad ještě o chlup víc, protože doba, v níž Šárka prožívala svou pubertu, mi bylo přece jen o něco bližší. A také - byla to pořádná jízda, protože Šárčina puberta byla pěkně bouřlivá.

Šárka umí skvěle psát nejen příběhy ze života, ale také šokovat a zamávat vašimi emocemi a pocity. To dokázala v knize Deset tváří ženy, kterou vydala pod pseudonymem Sherry Rose. Jedná se o soubor erotických povídek, které na sebe navzájem navazují. Od první stránky vám spadne brada a budete lapat po dechu, červenat se a možná se i trochu orosíte. Šárka se v této knize s ničím nepárala a ukázala sexuální život dvou lidí takový, jaký skutečně je, nebo by mohl být. Protože žádná žena nemá jen jednu tvář - tu, kterou ukazuje světu. Má jich mnohem víc a někdy je neodhalí vůbec a někdy jen v tom nejstřeženějším soukromí.

Poslední (zatím) vydanou knížkou od Šárky jsou Pohádky z naší zahrádky, což je srdceryvný příběh kocourka Mikeše, kterak se dostal do své rodiny a co všechno v ní prožíval. Šárka opět vychází ze svého života, protože kočky jsou její srdeční záležitostí. V knize je to skutečně cítit. Láska k těmto zvířatům ji protkává celou, řádku po řádce, stránku po stránce. Příběh je určený primárně dětem, ale mě naprosto uchvátil a dojal a jsem přesvědčená, že si získá i plno dospělých.


Záměrně jsem tu neuváděla anotace jednotlivých knížek, protože si je můžete přečíst u jednotlivých knih v mém e-shopu. Zatím u sebe nemám všechny Šárčiny knihy, takže přidávám i odkaz na její stránky, kde seženete i Přiměřeně laskavé příběhy a Pohádky z naší zahrádky.

Pokud vás knížky zaujaly, mrkněte do mého e-shopu a nakupte si, dokud jsou. Mám omezené skladovací prostory, tudíž je k dispozici jen pár kousků. :)

Přeji příjemnou neděli a pohodový čas strávený nad nějakou dobrou knížkou. :)

Vaše Anna Beatrix Bártová