Přečteno za květen 2022

03.06.2022

V květnu jsem se konečně zase trochu více rozečetla. Zatím to nebylo tak intenzivní, jako v předchozích letech a měsících, kdy jsem průměru přečetla 10 knih za měsíc, ale rozhodně se lepším. Musím však přiznat, že většina přečtených knížek byly jednohubky, nebo se četly opravdu hodně svižně. Pojďme se tedy podívat, co jsem v květnu přečetla.

2x Vlastimil Vondruška

V květnu jsem přečetla hned dvě historické detektivky od oblíbeného Vlastimila Vondrušky. Ďáblova čísla byla detektivka ze série s královským písařem Jiřím Adamem z Dobronína a byla opravdu hodně dobře napsaná. Líbila se mi nejen hlavní detektivní zápletka, ale i osudy vedlejších postav.

Hodnocení: 4/5

Druhá kniha - Královražda na Křivoklátě, spekulovala o plánovaném zabití krále Přemysla Otakara II. Opět tu byly známé postavy - Oldřich z Chlumu, Diviš a Ota ze Zástřizlí, který nám poněkud zestárl a zmoudřel. Zápletka se mi líbila, i když jsem ji odhadla. Chyběl mi však záletník Ota, k němuž mi role moudrého otce vůbec neseděla.

Hodnocení: 3/5

Záhada prázdného trezoru

Záhada prázdného trezoru je útlounká knížka ze série Vraždy v Cherringhamu. Již známá dvojice Jack a Sarah zde pátrají po zloději vzácného archeologického artefaktu, který zmizel z trezoru význačného profesora. Jednoduché čtení na jeden večer, které vás napne, zaujme a pobaví.

Hodnocení: 4/5

Prázdniny za trest

Prázdniny za trest jsou novinkou od české autorky Petry Langové a já jsem z ní byla naprosto nadšená. I když nejsem cílová skupina, knížka se mi moc líbila. Prázdniny, neposlušná puberťačka, dlouhovlasý rebel a starý hrad. Co chtít víc?

Hodnocení: 5/5

Příběhy starých pražských domů

Příběhy starých pražských domů od Magdaleny Wagnerové jsem vytáhla jako další kousek - tvz. ležák - z mé knihovny. Na knížku už jsem se pár měsíců těšila, než na ni došla řada. Byla rozhodně hodně zajímavá, propojovala historii jednotlivých domů s legendami a pověrami. Četla se dobře, ale chybělo mi tam něco navíc. Uvítala bych i více fotografií jednotlivých domů.

Hodnocení: 3/5

Agnes a ostrov stínů

Agnes a ostrov stínů je volně navazující kniha na Agnes a zakázanou horu. Už první díl mě nadchnul, a stejně tak tato kniha byla nádherná a na konci jsem se neubránila slzám. Knihu napsala Veronika Hurdová, známá jako blogerka Krkavčí matka. Vložila do ní nejen nádherný silný příběh, ale i spoustu moudra. Já ji navíc poslouchala jako audioknihu výborně načtenou Veronikou Khek Kubařovou, což byl prožitek sám o sobě.

Hodnocení: 5/5

Kateřina z Poděbrad

I Kateřina z Poděbrad, historický román Oldřišky Ciprové, mě potěšil. Příběh nejmladší dcery Jiříka z Poděbrad jsem četla jedním dechem. Líbilo se mi, jak autorka pečlivě a přitom čtivě vystavěla příběh na historických událostech a přitom zvládla do textu vložit i zajímavou smyšlenou zápletku.

Hodnocení: 4/5

Lev Alex na bruslích

Lev Alex na bruslích je dětská knížka, kterou jsem dětem přečetla před spaním za jeden večer. Nechtěly jít spát, stále chtěly další a další kapitoly. Tato knížka o lvovi,co chtěl být výjimečný a tak se naučil bruslit, je zábavná, psaná přesně na míru dnešním moderním dětem a rozhodně je dokáže zaujmout, pobavit i poučit.

Hodnocení: 4/5

A to je za květen opravdu vše. Znáte některé z těchto knížek, nebo jste je sami četli? Máme na ně stejný názor, nebo to vidíte jinak?

Vaše Sabina alias Anna Beatrix Bártová