Recenze: Alice Slaterová - Smrt mezi řádky

07.12.2023

Psychologické thrillery patří mezi můj oblíbený žánr. Smrt mezi řádky má lákavé téma z ještě lákavějšího prostředí knihkupectví. A přesto mě čtení nebavilo a pořád jsem čekala, kdy se začne konečně něco dít. Proč? To se dozvíte v recenzi.

O čem je kniha Smrt mezi řádky

Laura a Roach jsou hlavní hrdinky tohoto podivného a temného románu. Obě jsou knihkupkyně a pracují v jednom knihkupectví. Zatímco bohémská Laura je dcerou oběti skutečného vraha, Roach patří mezi fanynky Thrue Crime a miluje sériové vrahy. Na Lauře jí od začátku cosi přitahuje. Jenže až chorobně. Těžko říct, zda je to láska, nebo už posedlost.

Laura je svá, miluje svoji práci, randí se ženáčem – kolegou a píše básně, v nich skládá hold ženám, které se staly oběťmi vrahů. Jednou tyto básně veřejné přečte a Roach je z nich fascinována. Lauřinu sbírku si pořídí a přepracuje ji – jen tak pro sebe, a vtiskne do ní krutost a brutalitu násilí, jež bylo na ženách provedeno. Nedopatřením se báseň k Lauře dostane. A začíná ta skutečná "show". Mladá knihkupkyně už totiž tuší, že posedlost její kolegyně je až chorobná. Neví však, co všechno už stihla Roach provést.

Můj názor:

Možná je chyba ve mě a v tom, že jsem čekala něco úplně něco jiného. Vlastně jsem se těšila na klasickou anglickou detektivku a dostala jsem temný a velmi podivný psychologický román, který mi bohužel vůbec nesedl. U Laury to ještě bylo v pohodě, i když pasáže z běžného života byly i na mě až moc pomalé, zdlouhavé a mnohdy mi přišly zbytečné. V kapitolách, které vyprávěla v ich-formě Roach už toho ale bylo příliš. Příliš Thrue Crime, příliš Dark Fruits pití, podivný život, přítel, který mi lezl na nervy atd.

Jindy bych řekla, že román vyprávěný na střídačku v ich-formě dvěma rozdílnými ženami, dva úhly pohledu na stejné situace, budou opravdu hodně zajímavé a zábavné. Ale tohle prostě bylo i na mě moc.

Zkrátka mi chyběla akce, dlouho, vlastně celou dobu se nic extra nedělo, a to, co se dělo, bych shrnula na pár stránek. Celý román bych proškrtala aspoň o dvě třetiny. Za mě nuda, nuda a nuda.

Věřím ale, že se najdou čtenáři, kterým bude tohle pomalé tempo a plíživě temné vyprávění naprosto vyhovovat a budou maximálně spokojeni. Mně se bohužel po dlouhé době stalo, že mi kniha vůbec nesedla. Někdy to tak zkrátka bývá. Každá kniha má svého čtenáře a zároveň ne každá kniha sedne všem.

Hodnocení: 45 %

Pokud byste si chtěli Smrt mezi řádky přečíst, koupíte ji kromě běžných knihkupectví i na stránkách nakladatelského domu Grada, které ji vydalo v nakladatelství Cosmopolis.

Já Gradě a Cosmopolis moc děkuji za recenzní výtisk.