Recenze: Dagmar Digma Čechová – Co když žádné zítra nebude?

03.10.2022

Žij teď a na nic nečekej! Tak by se dalo napsat motto jedné z hrdinek nové knihy Dagmar Digmy Čechové, Co když žádné zítra nebude?, kterou vydalo nakladatelství Moba. I hrdinka Zu to podobně v knize dokonce několikrát opakuje. Tato kniha je jako ona - Vichřice Zu. Svižná, nespoutaná, veselá i smutná zároveň. A rozhodně je návyková!

Knihu Co když žádné zítra nebude? jsem dostala výměnou přímo od autorky. Já jí poslala svou novinku Seznamka, ona mně zase svou novinku. Už jsem od autorky jednu knihu četla (Nesejdeš z cesty), takže vím, že psát rozhodně umí. Narozdíl od předchozí knihy, kterou jsem musela číst pomalu, abych silný příběh postupně vstřebala, tuto jsem zhltla téměř na jeden zátah. Byla totiž vynikající.

Hlavní hrdinkou je Štěpánka. Obyčejná žena, matka, manželka a účetní. A kamarádka divoké a nezkrotné Zuzany, která si říká Vichřice Zu a touží se stát slavnou herečkou. Za svým snem si jde tvrdě. Velmi tvrdě. Nedokončí ani školu, protože dostane (možná) životní šanci prorazit jako herečka v seriálu. Jenže pozlátko slávy chutná sladce i hořce zároveň a ona brzy zjišťuje, že udržet se v této branži na prvních příčkách je sakra těžké.

Kniha začíná ve chvíli, kdy Štěpánce, matce věčně bojující s pubertální dcerou, s níž jen těžko nachází řeč, a malým synkem, který je na ní závislý a dostal i odklad do školy, přijde dopis od notáře. Zve ji k vyřízení pozůstalosti po Zuzaně. Po jediné a nejlepší kamarádce, s níž se rozkmotřily a posledních šest let spolu nemluvily. Štěpánka se dostává do rozporu sama se sebou. Truchlí za zemřelou kamarádku, přemýšlí, zda se to tak trochu nestalo i kvůli ní a zároveň bojuje s tím, aby Zu odpustila její zradu.

Autorka střídá současnost a kapitoly, v nichž se vrací do toho, co se dělo v předchozích letech. Sledujeme tak život obou žen od dětství, kdy se poprvé setkaly, až do dospělosti, kdy narážely na první překážky. Postupně zjišťujeme, co se mezi Zu a Štěpánkou stalo, proč spolu poslední roky nemluvily atd. Štěpánka postupně zjišťuje, že díky Zu dostala šanci zcela změnit svůj život a splnit si sen, o kterém spolu kdysi dávno mluvily.

Co když žádné zítra nebude? Je společenský román, který mohou směle číst i muži, i když se asi spíše zaškatulkuje mezi knihy pro ženy. Příběh se čte velice lehce, je napínavý a některé momenty vás doslova dostanou. Štěpánčin synek byl vylíčen tak dokonale jako problematické dítě, že jsem v něm občas (dost často) viděla vlastního syna. I proto mi kniha byla tak blízká. Příběh o přátelství dvou naprosto rozdílných žen byl navíc velice zajímavý a rozhodně mě lákalo číst dál a dál. Jedním slovem byl strhující. Je to i tím, že autorka má nesmírný talent ukončit kapitolu vždy v tom nejnapínavějším okamžiku, a tak prostě musíte přečíst zase tu další a pak zase další.... Jistě to sami znáte.

Tento román mě naprosto nadchnul, velmi mile překvapil a navnadil na další knihy od autorky.  Dagmar Digmě Čechové za velmi krátkou dobu vyšlo v nakladatelství Moba již pět románů. Všechny mají silný příběh a skvěle vykreslené postavy, především po psychologické stránce. Alespoň v těch dvou, které jsem zatím četla, to tak bylo. Pokud tedy milujete romány, kde rozhodně nenajdete ploché postavy bez většího prokreslení, ale naopak máte rádi, když se autor v psychice postav babrá a vylíčí příběh, jako kdybyste ho sami prožívali, rozhodně Dagmar Digmu Čechovou vyzkoušejte.

Hodnocení: 5/5 - TOP!

Knihu Co když žádné zítra nebude? koupíte za výhodnou cenu třeba ZDE