Recenze: Dagmar Digma Čechová - Podívej se podruhé

02.04.2023

Co se stane, když se introvertní spisovatel zamiluje do své mladší a velice aktivní fanynky? A jak může vypadat láska s člověkem, který má narcistickou poruchu osobnosti? O tom píše v novince Podívej se podruhé vynikající česká spisovatelka Dagmar Digma Čechová. Její knihy jsou stále lepší a lepší a při čtení této se mi "otvírala kudla v kapse".

O čem je kniha Podívej se podruhé

Když se zamiluješ na první pohled, podívej se podruhé. To radí spisovateli Oldřichovi jeho alter ego Xaver. Hrdina jeho detektivních příběhů, které jsou tak úspěšné a čtenáři je milují. Oldřich se svým hrdinou komunikuje v myšlenkách. Xaver je totiž pravý opak introvertního spisovatele a v mnoha situacích mu pomáhá najít reálný pohled. Když se však Oldřich seznámí se svou fanynkou Hedou a zamiluje se do ní, Xaver z jeho hlavy zmizí.

Vztah s Hedou se zdá zpočátku dokonalý. Rychle si získá Oldřicha i jeho otce s přítelkyní. Brzy následuje svatba, stěhování do nového domu i pozice v rodinné firmě. Heda, která vyrůstala v dětském domově si plní sny a stoupá na profesním i společenském žebříčku. Za to Oldřich chřadne a přestává psát…

Můj názor:

Knihy Dagmar Digmy Čechové jsou pro mě zárukou kvality. Vím, že se sice čtou téměř samy, ale zároveň jsou pro mě emocionálně náročné. Autorka má obrovský dar dokonale pracovat s psychologii svých postav a u této knihy to nebylo jinak.

Podívej se podruhé pro mě bylo na čtení ještě náročnější, neboť se mě téma osobně dotýkalo. Žila jsem s člověkem s narcistickou poruchou osobnosti téměř 15 let, a proto jsem vše v knížce téměř prožívala znovu. Je fakt, že autorka postavu vykreslila v tom nejhorším světle - v životě to nemusí být všechno až tak okaté a zlé (alespoň v tom mém), ale jako ukázka toho, jak dokáže jeden člověk manipulovat s druhými, je to opravdu silné kafe a povedla se jí dokonale.

Oldřicha jsem si doslova oblíbila a trpěla jsem s ním, když nemohl psát. Chytala jsem se za hlavu, když se ve všem přizpůsoboval své ženě a říkala jsem si, kdy konečně prozří. Bylo to opravdu náročné čtení na emoce, ale naprosto bravurně vylíčené.

Líbilo se mi také, jak vše dopadlo a jak nakonec hrdina vše kulantně vyřešil. Jen mi nějak zamrzelo, co se stalo s Xaverem. Ale nebudu víc prozrazovat. Přečtěte si tento román sami. Rozhodně stojí za váš čas.

Já jsem román Podívej se podruhé koupila přímo od autorky, i s věnováním. Vy si jej můžete objednat v jakémkoliv knižním e-shopu, nebo na stránkách nakladatelství Moba, které ji vydalo, stejně jako předchozí knihy autorky.

Hodnocení: 98%