Recenze: Jana Slaninová - Kráva a kretén

13.08.2023

Od Jany Slaninové už jsem dva e-knižní kousky četla a nadchly mě. Když jí vyšla první knížka ve fyzické podobě - Kráva a kretén, nadšeně jsem po ní skočila. Věděla jsem, že dostanu originální zápletku, vtipné i dojemné čtení, pobavím se a nebudu se moci odtrhnout. A jak to dopadlo?

O čem je knížka Kráva a kretén

Klára je třicetiletá žena, která o pořádného chlapa ne a ne zakopnout. Má skvělou a dost ztřeštěnou kamarádku Vanesu, která životem proplouvá s nebývalou lehkostí. Narozdíl od Kláry nic neřeší a chlapy má hlavně pro svou zábavu.

Jednoho rána Klára vyrazí na svůj obvyklý běh, ale když se vrací, nečekaně vrazí do cizího chlapa. Ten je jejím nárazem dost zaskočen, a tak dojde k prudké výměně názorů, kdy se z Kláry stane kráva a neznámého muže kretén. Jenže Klára s Vanesou brzy potkají kreténa večer v baru a dozví se, že se jmenuje Adam. Vanesa ho okamžitě uloví, ovšem Adama mnohem víc zajímá Klára. Jako to dopadne?

Můj názor:

Možná si říkáte, že je to naprosto jasné. Klára bude chvíli Adama nesnášet, pak mu podlehne a bude happy end. Jenže takhle to v knížkách Jany Slaninové nebývá a ani tato není výjimkou. Klára s Adamem i Vanesou projdou zajímavým vztahovým vývojem, který však vygraduje naprosto nečekaně. Dokonce tak moc, že čtenář chvíli nechápe.

Klářin svět se skládá a boří, a zase skládá a zase boří. Jako na houpačce. A vy čtěte, bavíte se, příběh vás těší i šokuje, a hlavně chcete vědět, jak to celé dopadne.

Konec byl na mě možná trochu uspěchaný a když jsem později nad zápletkou a jejím vyvrcholením přemýšlela, přišla mi trochu nelogická. Hlavně jednání dvou aktérů, které nebudu prozrazovat. Říkám si, zda by skutečně takto někdo jednal, a zda to nakonec není víc sobecké, než kdyby ona osoba do osudů nezasahovala. To už je ale na každém čtenáři, aby si o celkovém příběhu udělal vlastní obrázek.

Kráva a kretén pro mě byla krásná oddechovka, u které jsem se na skvěle bavila, ale zároveň mi na konci ukápla i nějaká ta slza. Stejně jako u předchozího románu autorky - Sex, prachy a potíže, který rovněž doporučuji.

Hodnocení: 89 %

Knížku Kráva a kretén můžete koupit na webu nakladatelství Petunky, které ji vydalo. Mimochodem, ta obálka je naprosto překrásná!

Autorce moc děkuji za skvělý čtenářský zážitek a za krásné věnování do knížky.