Recenze: Jana Slaninová - Sex, prachy a potíže

07.06.2023

Od Jany Slaninové jsem dosud četla jen novelku Laskonka pro Barbara, která se mi moc líbila a byla hodně romantická. Čekala jsem, že kniha Sex, prachy a potíže bude v podobném duchu. To jsem se ale hodně spletla. Tento příběh je všechno, jen ne romantický. Je o tom, jak drsný dokáže být život.

O čem je kniha Sex, prachy a potíže

Hlavní hrdinkou knížky Sex, prachy a potíže je Valerie. Dívka, která se sice narodila bílým rodičům, ale díky genům z minulosti některého z nich se narodila s černou pletí. Otec od matky utekl a matka, když se vzpamatovala, že se jí narodilo černé dítě, se odstěhovala do Prahy a vydávala dceru za adoptovaného sirotka. Valerie tak od dětství žila s cejchem.

Jakmile dospěla, začala toužit po osamostatnění a dospělém životě. Měla krásný hlas a chtěla být slavnou zpěvačkou. Navíc krásně šila a dokázala se v tomto oboru prosadit. Jenže období socialismu jí nepřálo.

Valeriin život byl pořádná jízda. Utekla ze školy, začala si na černo přivydělávat v kapele a šitím. Střídala jednoho chlapa za druhým (a nejen chlapa), a díky svému bláznivému životu si také užívala jeden průšvih za druhým. Jenže tyhle průšvihy se stupňovaly až vygradovaly v jeden opravdu šílený. A Valerie pochopila, že se sebou musí začít něco dělat.

Můj názor:

Tak tahle kniha mi naprosto vyrazila dech. Očekávala jsem jednoduchý románek, kde bude naprosto jednoznačné, jak dopadne. Už začátek mě ale ujistil, že to bude pořádná jízda. Autorka píše naprosto skvěle a neskutečně čtivé. Valerii bych sice občas propleskla, ale jinak mi byla neskutečně sympatická. Asi proto, že je pravý opak mě samotné. A já jí strašně fandila, protože je nejen talentovaná, ale hlavně odvážná.

Co mě však dostalo nejvíc byl příběh samotný. Popis socialistické Prahy byl naprosto dokonalý. Autorka i bez sáhodlouhých popisů zvládla dokonale vystihnout atmosféru. A to, že byl život Valerie jako na houpačce a vůbec jsem nedokázala předvídat, co bude následovat nebo jak to všechno dopadne, bylo ještě lepší.

Autorka ukázala tvář socialismu z té horší stránky, ale to je jen dobře. Valerie si musela doslova "vymáchat hubu v bahně", aby začala uvažovat jinak. A i když mi jí bylo líto, je fakt, že si o své tresty "říkala".

Pokud hledáte chytře napsaný román, který vás bude bavit od začátku až do konce, nebudete ho chtít odložit a zároveň nehledáte vyloženě romantiku nebo pohádku pro dospělé, Sex, prachy a potíže jsou to pravé. Jediné, co bych asi pozměnila, je obálka, která trochu mylně svádí k tomu, že se jedná o erotický román stylu Harlequinek, které této skvělé knize nesahají ani po kotníky.

Hodnocení: 98 %

E-knihu Sex, prachy a potíže od Jany Slaninové koupíte na e-shopu Petunky, které ji vydaly.

A rovnou vám musím ukázat i další knížku od Jany Slaninové, na kterou mám zálusk a která se dá už teď pořídit v předprodeji na Pentunky. :)