Recenze: Jana Slaninová - Vánoční ozdoby

07.12.2023

Jana Slaninová patří mezi autorky, které mi svou tvorbou dokonale zvednou náladu, ale zároveň mě šokují tím, co všechno dokážou vymyslet. Někdy jsou příhody jejích hrdinů až neuvěřitelné, ale proč ne. Číst o obyčejných věcech je nuda. A čím bláznivější hlavní hrdinka, tím lépe. Ani vánočně laděný román Vánoční ozdoby na tom není jinak. Královsky jsem se při čtení bavila.

O čem je kniha Vánoční ozdoby

Anna, které skoro nikdo neřekne jinak než Any, je sochařka, umělkyně. I když dost netradiční. Vytváří totiž mimo jiné i silikonové odlitky mužské chlouby, které pánové dávají svým partnerkám jako dárky. Při nejnovějším nápadu, tvorbě vskutku netradičních vánočních ozdob, se seznámí s fotografem Petrem. Jeho fotky jsou nádherné. Ale jeho další "návrhy" se jí už tak nezamlouvají. A pak přijde nový zákazník David, který chce kopii své chlouby pro snoubenku. Práce v ateliéru se však poněkud zvrhne.

Any je typická umělkyně a bohémka. Fialové vlasy, vytahané tričko a lacláče. Žádný muž, ani dítě na obzoru. To se její matce rozhodně nezamlouvá. A tak se rozhodne vzít dceřin život do svých rukou. Jak může dopadnout výprava na předvánoční nákupy s matkou a bývalým přítelem, který se za dobu, co se neviděli, rapidně změnil?

Můj názor:

Tohle byla naprostá pohodovka. Jednohubka na jeden večer, která vám nedovolí se odtrhnout. I když se zdá, že tu nenajdete žádné hluboké myšlenky, překvapí vás mnoho rozumných životních názorů a zkušeností. Pobaví vás skvěle vymyšlené postavy a hlavně Any, která je rozhodně svá a nehodlá si nechat nic diktovat. Jenže lásce neporučíš…

Pokud si myslíte, že je to jednoduchý románek, ve kterém je od začátku jasné, jak dopadne, jste hodně na omylu. Do poslední chvíle jsem netušila, jak se hrdinka rozhodne. Stane se něco, co její rozhodnutí ovlivní? Nebo opravdu uskuteční svůj bláznivý nápad? A jak na to budou reagovat její nápadníci?

U této knížky jsem se bavila tak skvěle, že jsem se chvílemi smála nahlas a někdy se pěkně dlouho usmívala, jako blbeček. 😊 Prostě pohodové čtení, které vám vykouzlí dobrou náladu, předvánoční atmosféru i úsměv na rtech.

Děkuji autorce, že se nebojí experimentovat a že dává své fantazii volnost a dokáže tak vytvořit příběhy, které jsou veskrze originální. Spolu se čtivou formou, nijak vyumělkovaným jazykem a hláškami, které vás pobaví, je to čtení, které si prostě musíte dopřát. Obzvlášť teď, v době předvánoční, plné povinností, shonu a stresu.

Hodnocení: 89 %

Vánoční ozdoby vyšly jako e-kniha u nakladatelství Petunky, které patří spisovatelce Petře Nachtmannové.

Já za skvělé čtení a recenzní e-knihu děkuji přímo autorce, Janě Slaninové.