Recenze: Jaroslava Černá - Paní na Svojanově

01.12.2023

Jaroslava Černá píše mimo jiné nádherné historické romány na základě skutečných událostí. Některé z nich vydává ve své historické řadě nakladatelství Alpress a u mě se tato autorka stává čím dál více oblíbenou. Novinkou Paní na Svojanově si mě získala naprosto dokonale. Tak nádherný příběh jsem dlouho nečetla.

O čem je kniha Paní na Svojanově

Na hradě Svojanově probíhají četné rekonstrukce. Píše se počátek 19. století a zájem o něj má nový pán. Ten zde pobývá i se svou ženou a malou dcerkou Kateřinou. Uvažuje o koupi sídla. Při bourání jedné ze zdí je odhalena kostra ženy, která zde byla kdysi dávno zazděná. Malá Kateřinka běží sdělit zajímavou událost matce a hledá ji v sídle. Dostane se do komnaty, kde se zřítí lešení a vážně ji poraní. Lékař přivolaný k dívce doporučuje klid na lůžku. Rodiče mají vážný důvod obávat se o její život. Střídají se u jejího lůžka. Nastává magická úplňková noc, kdy se objevují duše utrápených lidí, kteří v průběhu staletí na Svojanově zemřeli. Matka Kateřinky, která ji v noci hlídá, se zajímá o jejich příběhy. A tak správce sedí u dívky s ní, a částečně zpaměti a částečně podle kroniky vypráví příběhy těch, kteří žili na panství před nimi.

Můj názor:

Nádherné! To nejde popsat jinak. Autorka dokázala do jediné knihy dostat magickou atmosféru, tajemno a trochu nadpřirozena, historické události, pověsti a mnoho dalšího. Postupně se dozvídáme o dalších Kateřinách, které na Svojanově žily. První z nich byla dívka z chudé šlechtické rodiny, která se zalíbila místnímu pánovi. Ona však milovala chudého kováře a krutý pán se jí nezamlouval. Pro zlepšení situace své rodiny však se sňatkem souhlasila. Asi je vám jasné, že její manželství nebylo šťastné.

I druhý příběh ukazuje život místní paní, další Kateřiny. Ta měla manželství šťastné. Jenže švagr prahl po moci a panství. Proradně se zbavil bratra a usiloval o přízeň vdovy Kateřiny, která nic netušila. Když už se schylovalo k jejich sňatku, zamiloval se do jiné ženy. A nastaly opět dramatické změny, které vedly k nešťastnému osudu vdovy Kateřiny.

Na této knize jsem si zamilovala naprosto vše. Nádherné příběhy všech Kateřin, které se odehrávaly v různých dobách, ale především to, jak citlivě a poutavě autorka dokáže psát. Postavy milujete i nenávidíte. Držíte jim palce, aby vše dobře dopadlo a doufáte, že viníci budou potrestáni.

Autorka píše opravdu nádherně. Nezahltí vás historickými popisy, a přece se dokážete do každé z konkrétní doby dokonale vžít. Text se čte lehce a máte pocit, že je to taková pohádka pro dospělé. Tím, že do příběhu velmi citlivě a uvěřitelně vložila i nadpřirozeno a vyprávěla vlastně o nešťastných duších, které se podle legend na Svojanově skutečně objevovaly, si mě získala úplně. A navíc - nezapomněla ani na závěrečné vysvětlení a na to, odkud čerpala a proč psala právě o tomto tématu. Nezbývá než doufat, že i další její kniha bude v podobném duchu, protože přesně tohle chci číst.

Hodnocení: 99 %

Za knihu Paní na Svojanově moc děkuji nakladatelství Alpress, které ji vydalo. Na jejich stránkách si ji můžete zakoupit i vy, stejně jako některé další knihy autorky.