Recenze: Marie Laval – Bezpečný přístav

08.04.2023

Jenna potřebuje nový začátek. Života, práce i případného vztahu. Přijme místo knihovnice v nové pojízdné knihovně na ostrově Skye. Doufá, že je dostatečně daleko od muže, který jí tolik ublížil. Najde tady své štěstí?

O čem je kniha Bezpečný přístav

Hlavní hrdinkou je Jenna Palmerová. Mladá žena, která prožila několik nešťastných let ve vztahu s mužem s narcistickou poruchou osobnosti (ano, mám na knihy s tímto tématem v poslední době štěstí), který ji psychicky týral a zničil život i práci. Doufá, že na ostrově Skye od něj bude dostatečně daleko a už ho nikdy neuvidí. S krásnou novou pojízdnou knihovnou žluté barvy, které říká Pryskyřník, bude objíždět místní vesnice a spolu s knihami vozit lidem štěstí a radost. Jenže už její příjezd na ostrov byl dost dramatický a vypadalo to, že její zaměstnavatel Daniel nebude zrovna příjemný společník. Jenže to by se nesměl starat o neteř, která si Jennu oblíbí a bude se je snažit dát dohromady a která postrádá svou maminku.

Jenna se seznamuje s ostrovem i jeho obyvateli a nachází nové přátele. Najde konečně i muže, který jí poskytne bezpečný přístav?

Můj názor:

Očekávala jsem, že Bezpečný přístav bude romantická oddechovka, což jsem také dostala. Překvapilo mě však, jak krásně a citlivě je příběh napsán. Stejně jako Jennu i mě okouzlilo prostředí ostrova, moře, rozeklané útesy, nevyzpytatelné počasí, přátelští obyvatelé a chalupa v zátoce Mořské panny, kde byla Jenna ubytována.

I když je od počátku jasné, jak to dopadne a kdo se do koho zamiluje, vůbec to není na škodu. Autorka to navíc hlavním hrdinům nijak neusnadňuje. Do cesty jim hází klacky někteří nepřející lidé kolem nich i jejich vlastní minulost. Daniel i Jenna si prošli nelehkou dobou a oba se bojí vstoupit do nového vztahu a znovu důvěřovat, takže jejich počáteční city a případný vztah vůbec nejsou tak jasné, jak by se mohlo zdát.

Tato knížka mě doslova okouzlila. Zamilovala jsem se do prostředí ostrova, pojízdné knihovny i hlavních hrdinů. Už dlouho se mi nedostal do ruky tak milý, krásný a poutavě napsaný příběh. Rozhodně se podívám i po dalších knihách autorky, protože tohle prostě chci číst, i když po podobné romantice už sáhnu jen občas.

Bezpečný přístav je nádherné čtení, které osloví ženy různého věku. Jistě si v něm každá z nás najde to své. Kniha je neskutečně čtivá, postavy výborně vykreslené a celý příběh je doslova pohlazením po duši.

Hodnocení: 99%

Knížku Bezpečný přístav můžete koupit na stránkách nakladatelství Alpress, které ji vydalo.

nakladatelství Alpress moc děkuji za zaslání recenzního výtisku.