Recenze: Nina De Gramont - Vražda manželů Marstonových

27.06.2022

Knihu inspirovanou jedním ze záhadných období života mě milované spisovatelky Agathy Christie - Vražda manželů Marstonových, jsem si nemohla nechat ujít. Očekávala jsem detektivku podobnou té, které psala sama Agatha. Dostala jsem však úplně něco jiného...

Nina De Gramont je zkušená autorka, která provází čtenáře poměrně složitě poskládaným románem. Už jen to, že je vyprávěn v ich-formě o něčem vypovídá. Pro mě osobně je to vždy mnohem náročnější vyprávění, protože vypravěč nemůže vědět vše - v tomto případě, co se odehrávalo v životě Agathy Christie, když nebyla vypravěčka - Nan - přítomna.

Druhou "složitost" představuji kapitoly složené z vyprávění životního příběhu samotné Nan, tedy milenky pana Christieho, kvůli které se rozhodl slavnou spisovatelku opustit, a z vyprávění o Agathě Christie a o tom, co se stalo v době, kdy zmizela a zníž si údajně nic nepamatuje. Ale abych vás trochu uvedla do příběhu...

O čem román je?

Na počátku románu sledujeme očima Nan Agathu Christie a jejího muže, který se rozhodl navzdory těžkému období s manželkou rozvést. Agatha stále ještě truchlila nad ztrátou matky a odmítala se s manželovým rozhodnutím smířit. Tehdy došlo ke známé aféře, kdy Agatha zmizela neznámo kam a údajně si sama nepamatovala, co se s ní dělo. Autorka toho využila, aby rozehrála fiktivní příběh vyprávění milenkou Archiho Christie.

V knize sledujeme vyprávění o životě Nan, o vraždě manželů Marstonových, které známe už z názvu knihy, ale i o Agathě. I když se zpočátku zdá, že je to nesourodé vyprávění o různých událostech, které spolu příliš nesouvisí, na konci se vše dokonale propojí. Za to autorce tleskám.

Moje dojmy

Faktem je, že pro mě byla kniha spíše zklamáním. Je výborně vymyšlená a brilantně napsaná. To rozhodně. Problém je spíše na mé straně. O této části Agathina života už jsem pár knih přečetla. Některé se více tvářily, jako pravda, jiné byly čirou fikcí. Ovšem tato kniha je vyprávěna ze strany milenky, která Agathě rozvrátila manželství a už tím je mi nesympatická. Přijde mi divné, aby někdo psal o manželce svého milého, a ještě konspiroval nad tím, co dotyčná dělala, jak se chovala, a dokonce co si myslela.

Možná je problém i v tom, že Agatha je pro mě skutečnou královnou detektivky a popis jejího života tímto způsobem mi přišel ponižující a degradující. Zkrátka to pro mě nebyla dobrá volba ke čtení.

Pokud vás ale toto téma zajímá a chcete si přečíst kvalitně napsaný a poutavý román, rozhodně se do něj pusťte. Navzdory mým dojmům jej hodnotím poměrně vysoko, protože když přihlédnu ke čtivosti, promyšleností příběhu a napětí, rozhodně je to dobrá kniha.

Hodnocení: ⅘

Knihu Vražda manželů Marstonových zakoupíte na stránkách nakladatelství Alpress, kterému moc děkuji za recenzní výtisk.