Recenze: Oldřiška Ciprová – Kateřina z Poděbrad

01.06.2022

Kateřina z Poděbrad byla dcerou českého krále Jiříka z Poděbrad a narodila se jako mladší dvojče. Měla být vždy "tou druhou", ale otec k ní z určitých důvodů tíhnul víc než ke starší Zdeňce. A tak se stalo, že i když o to Kateřina nestála, byla provdána za uherského krále Matyáše Korvína.

Oldřiška Ciprová opět rozehrála něžný milostný příběh na pozadí skutečných historických událostí. Překvapila zajímavou zápletkou, která se od začátku nabízela - šlo přece o dvojčata. Až po přečtení knihy jsem koukla na anotaci, které obvykle moc nečtu a zjistila jsem, že kdybych si ji přečetla dřív, nemusela jsem "tušit", ale mohla jsem "vědět".

Oldřiška Ciprová je česká spisovatelka, která píše především romány pro ženy vystavěné na skutečných historických událostech. Postavy, které popisuje, skutečně žily. Soustředí se na ženy a dívky z královských rodin, na dcery a manželky významných mužů. Tentokrát její zájem padl na nejmladší dceru Jiříka z Poděbrad, Kateřinu, která se narodila jako druhá z dvojčat.

Matka Jiřího z Poděbrad, Anna z Vartenberka, nebyla narozením dvojčat nijak nadšená. Tvrdila, že druhé dvojče, tedy Kateřina, se neměla narodit. Že sebrala život matce, která krátce po jejich narození zemřela a že přinese Jiříkovi jen smůlu a neštěstí. Jiří si proto dívku "označil", když jí pod kolínko udělal nožem jizvu. Od té doby se snažil jí vynahrazovat všechny nepříjemnosti, které jí jeho matka dělala.

Kateřina z Poděbrad - zdroj: Seznam.cz
Kateřina z Poděbrad - zdroj: Seznam.cz

Kateřina z Poděbrad byla zasnoubena za uherského krále Matyáše Korvína, přestože toto privilegium mělo patřit její starší sestře Zdence. Jiřík však byl přesvědčen, že pro dceru dělá to nejlepší. Netušil, že se Kateřina setkala se snoubencem své sestry, saským vévodou a zamilovala se do něj. Její odchod k uherskému dvoru pak byl spíše utrpením.

Zatímco čekala, až doroste do 14 let, aby mohla svůj sňat s uherským králem konzumovat a stát se jeho manželkou po všech stránkách, odjela do Míšně k sestře. Byla tak blíže i jejímu choti a jejich vzájemný cit, o němž Zdenka neměla ani potuchy, se ještě více rozvíjel. Pak ale došlo k nehodě a Zdenka s musela vypravit do Uher, spravit krále Matyáše o událostech v Míšni.

Nebudu prozrazovat více, ale pokud si přečtete anotaci, bud vám jasné, co se stane. Podle mě prozrazuje až zbytečně moc a mohla nechat trochu čtenářky tápat. Kniha však byla napsána velmi citlivě a krásně. Kateřinu jsem si zamilovala, zatímco závistivá Zdeňka mi lezla na nervy. Autorka samozřejmě v hlavní zápletce zapojila spoustu fantazie, protože ve skutečnosti by se takové věci nejspíš nestaly. Ale co když ano...?

Kateřina z Poděbrad je zdařile sepsaný historický román s milostnou zápletkou, který osloví především ženy. Historické pozadí je vykresleno velmi dobře, i když některé informace mi přijdou dost naivní. Například jak si jedna z dívek při svádění sama svlékne celou róbu, a dokonce si šaty přetáhne přes hlavu. Jako vážně? Žádné knoflíčky, vázačky apod? Myslím, že ani roztrhnout takové dobové šaty vejpůl by nebylo zrovna jednoduché, byť byl Matyáš jistě silák.

Kateřina z Poděbrad - zdroj: Seznam.cz
Kateřina z Poděbrad - zdroj: Seznam.cz

Takových historických nepřesností je v knize více, ale běžný čtenář, který netuší, jak to tehdy skutečně na královském dvoře bylo, si toho jistě ani nevšimne. To jen já jsem trochu takový hnidopich.

Knížka Kateřina z Poděbrad. Zkouška lásky se mi velice líbila, stejně jako předchozí knihy od autorky. Dokonce ji hodnotím jako jednu z nejlepších, kterou jsem od ní četla, a to už jich mám načteno celkem dost. Všechny ale zatím ne.

Hodnocení: 4/5

Knížku Kateřina z Poděbrad. Zkouška lásky vydalo nakladatelství Alpress, kterému moc děkuji za recenzní výtisk. Koupit ji můžete ZDE