Recenze: Pavel Kohout - Tajemství

05.07.2023

Zelená krimi-řada nakladatelství Moba má hned několik autorů, k jejichž dílům se opakovaně vracím a čtu je moc ráda. Když vyšla novinka českobudějovického spisovatele Pavla Kohouta - Tajemství a on mi ji nabídl k recenzi, neváhala jsem ani minutu. Věděla jsem, že si užiji pár večerů s kvalitní českou detektivkou a pořádným napětím.

O čem je kniha Tajemství

Martin Tůma, mladý vyšetřovatel a člen budějovické mordparty dostává svůj první samostatný případ. Zdá se, že pátrání nebude nijak složité. Nalezení oběšené mladé ženy v lese na okraji Budějovic ukazuje na sebevraždu. Jenže Tůma má šestý smysl a něco mu říká, že to bude všechno trochu jinak. Podpořen bývalým kriminalistou Karlem Koutným se začne v případu vrtat a odhaluje zajímavé informace. Jenže mrtvých přibývá.

Situace se ještě více zamotá, když vyjde najevo, že oběšená žena byla spolužačkou Martinovy přítelkyně. Ta se začne vyptávat, a tak trochu pátrat na vlastní pěst. Může se sama ocitnout v nebezpečí?

Můj názor:

Pavel Kohout umí psát a to výborně. Podá vám příběh takovým způsobem, že máte pocit, že se skutečně mohl stát. Tím, že se vše děje v Českých Budějovicích, tedy kousek od mého bydliště, a v místech, která znám, je vyprávění ještě autentičtější.

Autor má svůj specifický styl, díky kterému dokáže čtenáře dokonale mást. Zatímco jiní autoři vám hned na začátku pasáže prozradí, o které postavě píšou, Pavel Kohout mlží. Píše "o muži", nebo třeba jen o "něm" či "ní". A čtenář netuší, o kom je vlastně řeč. Zdá se, že čtenář ví, o čem autor píše, ale nakonec se ukáže, že jde o úplně jinou postavu, nebo dokonce o mouchu nebo rejska. Mně toto "matení čtenáře" zpočátku velmi bavilo, ale za polovinou knihy, kdy takto autor napsal asi šest pasáží za sebou a já už vůbec nevěděla, o kom je řeč a co se kde stalo, mě to začalo trochu rozčilovat.

Co mě bavilo, bylo pátrat po vrahovi spolu s Martinem Tůmou. O pachateli jsem byla pevně přesvědčená už v první polovině příběhu. Ve druhé jsem pak pojala podezření ještě na jinou osobu, které se zdálo být správné. Úplnou totožnost pachatele jsem však odhalit nedokázala.

Detektivka Tajemství je třetí knihou Pavla Kohouta, která mu vyšla v nakladatelství Moba a já ji rozhodně doporučuji k přečtení. Pokud si chcete užít výborně napsaný příběh i napětí, nemělo by vám Tajemství uniknout.

Hodnocení: 81 %

Za knihu Tajemství děkuji přímo autorovi, Pavlu Kohoutovi. Koupit ji můžete na stránkách nakladatelství Moba, které ji vydalo, i u všech dobrých knihkupců.

A pokud máte rádi detektivní příběhy, neměli byste minout Pavlův web České detektivky, kde si můžete přečíst plno skvělých detektivních příběhů od těch nejlepších českých autorů detektivek.