Recenze: Petra Langová - Písnička pro Klaudii

03.07.2023

Od Petry Langové jsem už vloni četla jednu knížku určenou především mladším čtenářkám. A moc se mi líbila. Jedná se totiž o román, který se dá číst v každém věku. Její novinka - Písnička pro Klaudii, kterou vydalo nakladatelství Alpress, mi tedy nesměla chybět. Líbila se mi stejně, jako ta předchozí? Nebo k ní mám výhrady?

O čem je kniha Písnička pro Klaudii

Klaudie má před sebou poslední ročník na gymnáziu, ale nejdřív ji čekají prázdniny. Její život vypadá jako z pohádky, jenže vše se zdá krásné jen na povrchu. Žije v luxusní čtvrti v domku matčina nového manžela, se kterým si však vůbec nerozumí. Kromě něj a matky s nimi žije i desetiletý bratr Tobi, o kterého se matka až chorobně bojí. Když se Tobi zhlédne v koních a touží jet na koňský tábor, využije otčím možnosti, jak se na dva týdny zbavit obou vyženěných ratolestí. Tobiho pošlou na tábor a Klaudie mu má dělat dohled a pomáhat v kuchyni, z čehož nemá žádnou radost. Navíc má být instruktorem Vítek, koňák z jejich vesnice, který se jí líbí, ale odmítá si to přiznat. Vždyť má svého přítele Davida s movitým tatínkem, a navíc se jejich rodiny přátelí. Jak může takový tábor dopadnout?

Můj názor:

Myslím, že už je asi každému jasné, jak může dopadnout. Je to románek pro dívky a je dopředu jasné, kam celý příběh směřuje. Na druhou stranu Klaudie i Vítek se svým citům hodně brání a mají pro to spoustu důvodu. Není tak jednoznačné, že to skutečně všechno dobře dopadne.

Musím napsat, že se mi opět román Petry Langové opravdu neskutečně líbil. Ta prázdninová atmosféra z něj přímo sálala. Navíc jsem jej četla v době, kdy začínají prázdniny a moje dcerka se chystá poprvé jet na tábor. A já dumám, proč, když pracuji "na volné noze", jsem se nepřihlásila jako vedoucí? Ostatně, budu si to pamatovat do příštího roku a možná to i napravím. :) Dost by mě to totiž lákalo.

Zkrátka a dobře, tato knížka se nedala odložit. Byla kouzelná, letní, oddechová, milá i trochu napínavá. Postavy byly perfektně vykreslené, dokázala jsem se s nimi nadchnout pro koně, rozčilovat se nad chováním některých z nich, litovat je a fandit jim. Rány, které tam padly, jsem si také užívala - padaly totiž většinou na tu správnou stranu.

Petra Langová opět splnila má očekávání nad míru a já už se moc těším, až se začtu i do dalších knih, které napsala pro dospělé čtenářky. Ostatně, i Písničku pro Klaudii si klidně můžete přečíst, ať je vám patnáct nebo devadesát. Vrátíte se do mladí a možná i do dětství a užijete si nádherný příběh a létem vonící atmosféru.

Hodnocení: 89%

Za knížku Písnička pro Klaudii moc děkuji nakladatelství Alpress, které ji vydalo a na jehož stránkách si ji můžete koupit i vy.