Recenze: Petra Martišková - Vůně léta

10.07.2022

Léto, slunce, chata u rybníka a parta kamarádek. To je představa dokonalého léta, které si Letty vysnila. Jen ji kazí přátelství s Damem, které dostalo pořádné trhliny. Dokáže Letty jejich vztah urovnat? A budou z nich víc, než kamarádi?

Další knížka určena mladším čtenářům, tentokrát teenagerům, nese název Vůně léta a napsala ji výborná autorka Petra Martišková. Především v letních měsících mám chuť číst lehké románky provoněné sluncem, letní loukou a vodou. Od Petry už jsem pár knížek četla a Vůně léta byla jasná volba. Věděla jsem, že vedle rozhodně nešlápnu.

Hlavní hrdinkou je Valentýna, která si říká Letty. S Adamem, zvaným Dam, jsou nerozluční kamarádi už od malička. Jejich matky se spolu kamarádily také už od školy, postavily si domy vedle sebe, a dokonce měly i chaty u rybníka vedle sebe. Jejich matky byly trenérky cheerleadingu a děti od mala vedly k tomuto sportu také.

My se s oběma mladými lidmi setkáváme na konci školního roku, kdy se těší na prázdniny, ale hlavně je čeká mistrovství v cheerleadingu v Helsinkách. Letty se seznamuje s novým klukem a doufá, že ji tentokrát pozve na víc než jedno rande. Dam má svou holku Karolínu, nafouknou nánu, která dělá Letty ze života peklo.

Víc už z příběhu prozrazovat nebudu, ale doporučím si ho přečíst. Je to taková letní jednohubka na dva večery, u které si odpočinou mladí i starší.

Moc se mi líbilo, že autorka opět dokázala celkem klišoidní téma romantické lásky mladých lidí napasovat na čtivý příběh s pozadím kořeněným prostředím roztleskávaček a soutěží. Nic jsem o tomto sportu nevěděla a vůbec jsem netušila, jak moc je náročný. O to víc mě čtení bavilo. Nejvíc se mi ale líbila prázdninová část, která se odehrávala na chatě u rybníka. Vzpomněla jsem si na letní románek od Lenky Lanczové, který jsem kdysi četla jako puberťačka a spustil u mě lavinu zájmu o knížky této autorky. A strašně ráda jsem nasála prázdninovou atmosféru na chatě i ze stránek knížky Vůně leta. Já ji úplně cítila. :)

Knížku Vůně léta si určitě rády přečtou nejen mladé čtenářky, cca 12-14 plus, kterým je primárně určena, ale i ženy o jednu či dvě generace starší. Alespoň mně se moc líbila a vím, že bude bavit i moje babičky, které si ji teď ode mě půjčí.

Hodnocení: ⅘

Knížku Vůně léta koupíte na stránkách nakladatelství Alpress, kterému moc děkuji za recenzní výtisk.