Recenze: Kniha Pošli svíci po řece vás zavede do exotického Vietnamu

07.08.2022

Prvotina české autorky Vlaďky Sacké mě zaujala nádhernou obálkou od nakladatelství Fortuna Libri, ale také zajímavou anotací. Příběh čerstvě rozvedené mladé ženy, která chce začít znovu a odjet co možná nejdále od starého života, zní jako skvělé téma. Jak se jí bude dařit v exotickém Vietnamu?


Vlaďku Sackou sleduji už nějakou dobu na Facebooku a je také jednou ze členek skupiny "Odstartujte svoji knihu". Už i to byl důvod, proč jsem si knihu Pošli svíci po řece toužila přečíst. A jak se mi líbila?

Hlavní hrdinkou je Aneta Jánská, kterou pozve její kamarádka Marta k sobě do Vietnamu. Marta už tam žije několik let, ve velkém krásném apartmánu. Manžela má však na cestách a tak jí Anetina společnost přijde vhod. Těší se na společně strávené chvíle a na to, jak kamarádku protáhne po zajímavých místech. Jenže pár dní po příjezdu přijde špatná zpráva z domova a Marta se musí vrátit do Čech. Aneta tak zůstane v divokém Hanoyi sama. Zná od vidění jen vietnamského majitele restaurace a podivínského fotografa z Čech.

Je celkem logické, že oba muži, které tu zatím poznala, se stanou středobodem jejího života v Hanoyi. S kým jiným si česky popovídat a zeptat se na cestu na zajímavá místa? Šarmantní fotograf však o Anetu začne projevovat víc než jen přátelský zájem. A ta mu dá rychle najevo, že má chlapů po krk a po lovestory z exotické dovolené netouží.

Nebudu prozrazovat více, ale věřte, že toto rozhodně není žádná romance v exotických kulisách. Je to syrový příběh dvou lidí, kteří si v životě už mnohé prožili a nebylo to zrovna pěkné. Oba jsou opatrní, nechtějí pro druhého ztratit srdce a i když společně tráví čas, snaží se vše udržet ve zdravých mezích.

Spolu s Anetou poznáváme nádherný Vietnam z té lepší, ale i z té horší stránky. Zjišťujeme, že pro neznalé turisty zde číhá plno nebezpečí a že místa, jež nejsou určena očím turistům nemají žádné pozlátko. Aneta díky svému průvodci poznává, v jaké bídě lidé žijí, jak drsně je zacházeno s dětmi a že mnohdy nejsou víc než levná pracovní síla.

Kniha Pošli svíci po řece mě naprosto okouzlila. Hltala jsem stránku za stránkou. Začala jsem ji číst po cestě vlakem k rodině a ještě ten den o půlnoci ji dočetla. Práce a povinnosti šly stranou. Nedokázala jsem se odtrhnout. Zpočátku jsem byla zvědavá, co se z příběhu vyvine. Pak mě zajímalo, zda Aneta a fotograf Petr dokážou jeden druhému odolat. A konec? Ten byl naprosto strhující.

                                                                                            +++

Pošli svíci po řece je vynikající prvotina, která rozhodně stojí za přečtení. Je to víc než jen oddechovka na dva večery. Přináší spoustu zajímavých informací a ukazuje exotický Vietnam se vším, co k němu patří - tím dobrým, i tím špatným.

Hodnocení: 5/5

Knížku Pošlu svíci po řece můžete koupit na stránkách nakladatelství Fortuna Libri, kterému moc děkuji za zaslání recenzního výtisku.