Recenze: Šárka Hieková - Jak chutná naděje

08.06.2023

Tři dospívající dívky. Tři kamarádky, které chodí do jedné třídy na gymnáziu. Každá z jiné rodiny a z jiných poměru. Každá má úplně jiný život, a přitom ani jedna to nemá úplně snadné. Problém jedné z nich je však spojí pevné dohromady. Jak chutná naděje je nádherný román pro dívky z nakladatelství Alpress, který si rady přečtou i dospělé ženy.

O čem je knížka Jak chutná naděje

Sandra, Edita a Adéla jsou tři dívky, které společně začnou chodit do jedné třídy na gymnáziu v malém městě. Sandra se s rodiči přistěhovala až z Austrálie. Už má sice maturitu, ale kvůli studiu na vysoké škole v Čechách si chce dva ročníky zopakovat. Edita zažila dosud jen šikanu na svou postavu. Nyní nastupuje do nového kolektivu, má o mnoho kilo méně, ale její sebevědomí je stále na nule. Naštěstí si sedne vedle oblíbené a krásné Sandry.

Adéla to má nejtěžší. Její matka je těžká alkoholička, všechny peníze propije a o své děti se nestará. Adéla tak má na starosti celou domácnost i své tři mladší sourozence. Snaží se shánět peníze kde se dá, ale stále to nestačí. Svou situaci se snaží před kamarády skrývat, jenže to nejde dělat do nekonečna.

A pak jsou tu samozřejmě kluci. Kamarádi, spolužáci i jeden mladý šarmantní profesor angličtiny, který anglicky příliš dobře neumí a Sandru, která anglicky umí lépe než česky, to nesmírně rozčiluje.

Můj názor:

Šárku Hiekovou jsem jako spisovatelku poprvé poznala v její nádherné prvotině Třetí zahrada, kterou vydala pod pseudonymem Sarah Parsley. Už tehdy jsem pochopila, že je to žena s neskutečným talentem. Od té doby jsem přečetla i několik jejích povídek v hromadných sbornících. Na román pro dívky Jak chutná naděje od nakladatelství Alpress jsem se proto neskutečně těšila. Měla jsem velká očekávání a ta se mi rozhodně splnila.

Příběh tří dívek autorka vypráví na přeskáčku. Vždy se věnuje jedné z nich a podkapitola je tak označena jménem dívky. I když není román napsán ich-formou, máme tak možnost vžít se do každé z dívek zvlášť. Jejich osudy se navzájem proplétají, a tak sledujeme někde jen jednu z nich, někde všechny najednou. V knize se řeší běžné dívčí problémy, opětovaná i neopětovaná láska, ale i vážná témata, jako alkoholismus, sociální péče a zanedbané děti, brigády a nedostatek peněz atd.

Tato knížka je plná přátelství, rodících se vztahů mezi dívkami a chlapci, ale nechybí ani zklamání a málo porozumění. Mně se strašně líbila celková atmosféra kolem školy a kamarádů, kolem jejich školních i mimoškolních akcí. Všechny postavy jsou vylíčeny naprosto reálně a některé situace, které autorka popisuje, jsou dokonce podle skutečnosti.

I když je tento román určený především dívkám cca od 13 let, rozhodně ho doporučuji k přečtení i dospělým ženám. Já jsem ho četla jedním dechem a nedokázala jsem se odtrhnout. Osudy dívek mě nejen bavily, ale některé se mě i hluboce dotýkaly. Zkrátka knížka je napsaná tak výborně, že se do ní doslova vžijete.

Hodnocení: 100 %

Knížku Jak chutná naděje si můžete koupit na stránkách nakladatelství Alpress, kterému moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.