Recenze: Vlastimil Vondruška - Černá lilie

14.08.2023

Veleúspěšná série s Oldřichem z Chlumu od oblíbeného historika a spisovatele Vlastimila Vondrušky pokračuje. Jen před pár týdny nakladatelství Moba vydalo novinku s názvem Černá lilie. Dostál v ní autor brilantního vyšetřování a napínavé zápletky, jako v předchozích dílech?

O čem je kniha Černá lilie

Oldřich z Chlumu je pověřen králem, aby promluvil s rytíři a místní šlechtou a pomohl mu je přesvědčit k pomoci v boji v Horních Uhrách. Ten vyrazí i se svými pomocníky Otou ze Zástřizlí a Divišem na hrad v Hořovicích, kde se právě schází část šlechty s křižáky vracejícími se z boje ve Svaté zemi. Když však na hrad přijede, zjistí, že jeden z křižáků byl zákeřně zavražděn. Šlechta s rytíři se právě dohadují, kdo je vrah. A tak se Oldřich rozhodne jim pomoci a vraha vypátrat, výměnou za jejich pomoc králi. Situace se však komplikuje. Na místě vraždy je nalezena černá lilie, která ukazuje na souvislosti s případem, který se stal před dávnými lety.

Můj názor:

Ač jsem u Černé lilie váhala, zda si ji vůbec přečíst, protože několik předchozích dílů od autora už mi přišlo výrazně slabších a velice zmatených, udělala jsem dobře. Černá lilie je skvěle promyšlená historická detektivka z doby Přemysla Otakara II., která mě upoutala od prvních stránek. Autor ji rozdělil na několik dějových linek. Zatímco Oldřich zůstal po boku rytířů a pátral přímo na místě činu, své dva pomocníky poslal pátrat po vlastní ose. Diviš měl vypátrat něco o původu zavražděného v okolí Domažlic a Otu poslal na Valdek, aby si promluvil s pannou Sybilou. Právě k ní totiž ukazovala černá lilie, jež se našla u mrtvého.

Příběh byl vystavěn velmi dobře. Byl hodně zamotaný a mně se líbilo především to, že v něm hrála roli i minulost. Vždy mám ráda, když se přítomné zločiny prolínají s něčím, co se stalo v minulosti. Pak je děj napínavější a více tajemný. Stejně tak to bylo i v knize Černá lilie. U jednoho mrtvého samozřejmě nezůstalo. Přibývalo mrtvých i podezřelých a jak už to bývá, někdy se i z podezřelých staly mrtví. Ota se chová celkem slušně, i když i zde se zaplete se sličnou šenkýřkou. A Diviš? To je moták, jako vždycky. Dobrácký hromotluk, který chce pomoci svému pánovi a být lepší než Ota, ale kterému se to nepodaří úplně tak, jak by si představoval. Přesto i on přidá velký díl informací, které pomohou pachatele dopadnout.

Ač jsem si celou dobu myslela, že vím, kdo je vrah, na závěr jsem zjistila, že jsem úplně vedle. Ne, tentokrát jsem vraha neodhalila ani náhodou. O to lépe knihu hodnotím. I když je o mnoho delší než první díly této série, je stejně dobrá a rozhodně nemám pocit, že by měl pan Vondruška sérii s mým oblíbencem Oldřichem z Chlumu ukončit. Naopak. Už teď se těším na další příběh.

Hodnocení: 85 %

Za knihu Černá lilie moc děkuji nakladatelství Moba, na jehož stránkách si ji můžete zakoupit i vy.