Recenze: Vlastimil Vondruška - Vyřeší Jiří Adam z Dobronína Katův odkaz?

29.09.2023

Další díl historické detektivky Vlastimila Vondrušky, jejímž hlavním hrdinou a vyšetřovatelem je královský písař Jiří Adam z Dobronína, nás zavede do Berouna. Písař se svým pomocníkem bakalářem Petrem bude řešit podivnou smrt kata a zmizení jeho vdovy. Zároveň bude mít za úkol vyřešit účetní nesrovnalosti města.

O čem je kniha Katův odkaz:

Jiří Adam z Dobronína je požádán jednou ze staroměstských měšťanek, aby našel její ztracenou sestru z Berouna. Jenže to není jen tak. Žena byla manželkou kata, který nedávno zemřel. Berounští se katovskými záležitostmi nehodlají zabývat, a navíc to vypadá, že na radnici nemají v pořádku účty. Jiří Adam jede oficiálně vyřešit finanční nesrovnalosti. Nenápadně se však vyptává a zjišťuje, co se vlastně kolem katovy rodiny děje. Pomáhá mu opět i bakalář Petr, který nechal ženu Rozárku doma i s jejich malým dítětem.

Jak už to bývá, objeví se další mrtví a berounští sami požádají písaře, aby jim pomohl celou záležitost vyřešit. Další záhadou je pak tajemný katův odkaz, který někdo požaduje po katově ženě, jenže nikdo z rodiny netuší, o co by mohlo jít.

Můj názor:

Na další díl detektivky s Jiřím Adamem z Dobronína jsem se opravdu moc těšila. Tuhle řadu mám v poslední době raději než druhou, s Oldřichem z Chlumu. A pan Vondruška ani tentokrát nezklamal. Předložil čtenářům krásně zamotaný příběh, kde se však dá pohodlně sledovat, co kdo dělá a říká a neztrácíte se v ději. To velmi oceňuji, protože některé jeho předchozí detektivky byly zamotané až příliš a já už na konci nevěděla, co se vlastně stalo na začátku. V tomto případě ale ne.

I když mě bavilo případ pečlivě sledovat a promýšlet kroky pachatele, stejně jako hledat vraha spolu s hrdiny, nepřišla jsem na to, kdo za tím stál. Dokonce i pointa celého případu byla tak zajímavá, že jsem ji celou neodhalila, a navíc jsem se leccos přiučila. Nebudu však prozrazovat co a v jaké oblasti, abych neprozradila moc.

Co se mi na románech pana Vondrušky líbí, a tento nebyl výjimkou, jsou sympatické postavy, které si zamilujete. Ani zde nechybí pobudové a lidé, kteří za skvělým zevnějškem ukrývají špínu a zlo, ale jsou tu i ti dobří, kterým prostě musíte fandit a přejete si, aby pro ně všechno dobře dopadlo.

Román Katův odkaz patří podle mě mezi ty nejlepší z obou detektivních řad pana Vondrušky a já si čtení moc užila.

Hodnocení: 89%

Za knihu Katův odkaz moc děkuji nakladatelství Moba, které mi ji poskytlo k recenzi a na jehož stránkách můžete knihu zakoupit i vy.